Suplementy na regenerację
Witaj,
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, na pewno suplementownie BCAA nie zaszkodzi. Warto jednak zbadać poziom witamin i minerałów, ponieważ często zbyt niski poziom niektórych z nich powoduje to, że jesteśmy bardziej zmęczeni niż zwykle.
Po pierwsze, należy pamiętać, że jedną z możliwych przyczyn zmęczenia może być anemia wynikająca z niedoboru żelaza. Składnik ten jest konieczny do syntezy białka wchodzącego w skład czerwonych krwinek i do produkcji białek występujących w mięśniach. Żelazo jest również niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania mózgu, serca i wątroby.
Po drugie magnez. Pierwiastek ten uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych i ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Kofeina, alkohol, stres i środki antykoncepcyjne obniżają jego poziom w organizmie. Odczuwalnymi skutkami niedoboru są między innymi: rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zaburzenia snu i zmęczenie.
Aby zadbać o zdrowie układu nerwowego, należy uzupełnić dietę w witaminy z grupy B. Mają kompleksowe działanie: zwiększają zdolność zapamiętywania i koncentracji, zwalczają zmęczenie oraz poprawiają odporność organizmu.
Zanieczyszczone powietrze, palenie papierosów – na działanie wolnych rodników narażają nas nawet zwykłe procesy organizmu, jak oddychanie komórkowe. Dlatego należy spożywać również naturalne antyoksydanty – składniki, które zwalczają wolne rodniki, chroniąc organizm przed ich szkodliwą aktywnością. Pomogą witamina C i witamina E , karotenoidy czy cynk.
Warto również przemyśleć suplementację witaminą D3. Witamina D3 spełnia w organizmie kilka funkcji. Jest niezbędna dla funkcjonowania układu kostnego, wzmaga resorpcję wapnia i fosforanów w jelitach. Jest niezbędna w procesach transportu wapnia. Wpływa na gospodarowanie fosforanami przez nerki, a co za tym idzie odgrywa znacząca role w regulacji gospodarki wapniowe-fosforanowej organizmu (wpływa na rozwój i mineralizacje tkanki kostnej). Wzmacnia system immunologiczny. Ma wpływ na wydzielanie parathormonu wytwarzanego przez gruczoły przytarczyczne. Często pomijany jest również fakt, że witamina ta wpływa na zwiększenie siły komórek mięśniowych.
Niedobór witaminy D3 jest bardzo niebezpieczny. U niemowląt i dzieci powoduje krzywicę, u osób starszych natomiast osteoporozę. W przypadku małej ilości tej witaminy wapń nie jest całkowicie wchłaniany z pożywienia. Niedobór witaminy może wystąpić z powodu zaburzonego wchłaniania tłuszczów, małej ilości kwasów żółciowych. Na niedobór witaminy D narażone są osoby mające mały kontakt ze słońcem, pracujące w nocy, pracujące krótko na świeżym powietrzu, mieszkające w regionach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Dostarczanie organizmowi produktów nabiałowych oraz dostateczne nasłonecznienie skory są najlepszym sposobem zapobiegania niedoborów witaminy D3. Ważne jednocześnie jest, aby przyjmować witaminę D3 w towarzystwie stosunkowo niedawno odkrytej witaminy K2.
Oczywiście przyczyną Twojego zmęczenia po treningu może być równie dobrze zbyt krótka ilość snu lub nadmiar obowiązków. Zanim więc podejmiesz decyzję o wprowadzeniu dodatkowej suplementacji zastanów się co może być bezpośrednią przyczyną problemu, o którym piszesz.