Zadaj pytanie
25 listopada 2015 19:41

Jaki dystans, 1500,1000,800 czy 60100300 ?

Witam. Mam 16 lat, 166 cm wzrostu i ważę 58 kg. Jestem średniej postury. Można powiedzieć, że jestem trochę umięsniony m.in. klatka piersiowa, łydki, uda i brzuch. Mój czas na 60m to około 7.80s, a na 1000m to około 3min 20s. Nie jestem pewny, przy którym dystansie mógłbym się bardziej rozwinąć. Jestem niski i nie zapowiada się, żebym jeszcze urósł. Wagę utrzymuję cały czas na tym samym poziomie. Chciałbym wiedzieć co będzie mi się łatwiej trenować. Krótkie czy długie dystanse ? Co w takiej sytuacji będzie dla mnie bardziej korzystne ? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. :)
748
1
dodał odpowiedź 28 listopada 2015 11:19
Witaj. Jeżeli zależy Ci na masie mięśniowej to zdecydowanie, krótkie dystanse będą lepszym wyborem. Prosta sprawa. Zacznijmy od początku. Jak wiemy nasze mięśnie są zbudowane z dwóch rodzajów włókien. Wolnokurczliwe (czerwone) i szybkokurczliwe (białe - zarówno te typu FG jak i FOG - podatne na zmęczenie i odporne na zmęczenie). Czerwone - lepiej reagują na wysiłek tlenowy - długi - bieg długodystansowy. Natomiast białe z uwagi na ich budowę i czas skurczu reagują lepiej na krótki, jednak intensywny wysiłek - sprint. Wiec jak widzisz, każdy typ wysiłku będzie angażował te włókna w innym stopniu (zawszę będą pracować wszystkie rodzaje, jednak raz mocniej czerwone a raz białe). Również pozostaje kwestia budowy i zawartości poszczególnych włókien w naszych grupach mięśniowych. Tutaj to również kwestia indywidualna, gdyż to jest bardzo zależne od naszej genetyki, wcześniejszych aktywności - jakie będą proporcję naszych włókien. Dla przykładu, mięsień płaszczkowaty (mówiąc bardzo ogólnie) jest głównie zbudowany z włókien typu SO bądź I (czyli wolnokurczliwe). Jest to ok. 80-95%. Oczywiście - każdy może mieć te proporcje nieco inne. Natomiast mięsień obszerny boczny głównie budują te białe włókna (IIA, IIX). I to wszystko tak w wielkim skrócie. Jednak pozostaje kwestia adaptacji organizmu. Przy biegach długodystansowych tak naprawdę większa masa mięśniowa jest zbędna. Więc organizm będzie do tego dążył. Wystarczy porównać sylwetki maratończyków z sylwetkami sprinterów. Dla zobrazowania: http://www.infobarrel.com/media/image/95245.jpg . Przy krótkich wysiłkach za to intensywnych dostajemy większą odpowiedź ze strony układu hormonalnego. Jednak co do wzrostu to nie bój się, pewnie jeszcze urośniesz. Teoretycznie rośniemy do 21 roku życia. Tyle ode mnie. Mam nadzieję, ze pomogłem. W razie pytań - wal śmiało. Pozdrawiam serdecznie :)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie