17 listopada 2015 12:30 •
dieta tłuszczowa
Z jakich produktów najlepiej korzystać ?
Jeśli chodzi o mieso ?
i czy faktycznie ta dieta jest zdrowa dla organizmu ?
Jeśli chodzi o mieso ?
i czy faktycznie ta dieta jest zdrowa dla organizmu ?
1021
5
dodał odpowiedź 17 listopada 2015 17:07
Witaj. Faktycznie, ostatnio jest wielki szał na diety tłuszczowe, natomiast to już od dawna było wiadomo, że tłuszcz (ten odpowiedni, poprawnie przygotowany/podany) ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Natomiast często ludzie źle interpretują tą dietę. Ogólnie jest to temat rzeka, ciężko mi będzie tutaj wszystko uwzględnić dlatego pozwolę sobie odpowiedzieć skrótowo na Twoje pytania. Jeżeli chodzi o produkty zawierające tłuszcz (chyba o to Ci chodziło): tłuste mięsa (wieprzowina, wołowina itd.), jednak to nie znaczy, że trzeba zrezygnować z kurczaka, indyka - jednak to są mięsa dość chude, więc wtedy dodajemy tłuszcz z innego źródła | Jajka (całe) | Smalec | Masło (przynajmniej 82% tłuszczów nasyconych, bez zbędnych dodatków) | Awokado | Tłuste ryby (chociaż często i również one są negowane, z uwagi na toksyczność) | Również nie można zapominać o tłuszczach jedno i wielonienasyconych (jednak na nich nie smażymy - do smażenia smalec, olej kokosowy, ewentualnie masło klarowane, chociaż i do masła znalazłyby się argumenty przeciw) - głównie korzystałbym z oliwy z oliwek, rzepakowego, lnianego (podawane na zimno). Proporcję zachowałbym 1:1, nawet z lekką przewagą tłuszczy nasyconych. Co do ich działania to korzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną, dają poczucie sytości oraz nadają potrawą walorów smakowych, również błony komórkowe są zbudowane z tłuszczy. To w nich rozpuszczają się niektóre witaminy (A,D,E,K), są źródłem energii. Pozytywnych aspektów jest wiele więcej. Natomiast również nie rezygnowałbym kompletnie z węglowodanów, umieść je okołotreningowo (carb targeting) bądź całą pulę węglowodanów spożywaj po treningu (carb back loading). Ma to na celu również uwrażliwienie organizmu na insulinę. Oczywiście to moja propozycja, jeżeli dla Ciebie wygodnie jest spożywać je w każdym posiłku - nie zatrzymam Cię. Wybierz to co będzie dla Ciebie wygodne. Mam nadzieję, że pomogłem. Napisałem bardzo ale to bardzo ogólnie, gdyż tak jak wcześniej wspomniałem jest to temat na wielogodzinną dyskusję. Jednak w razie pytań - wal śmiało. Pozdrawiam serdecznie :)
dodał komentarz 18 listopada 2015 09:34
chodzi tu właśnie jak tłuszcze nasycone wpływają na nasz organizm np na wątrobę serce ? od lat wszyscy trąbią że to są najbardziej niezdrowe tłuszcze dla naszego organizmu
I do każdego posiłku muszą być warzywa tak ?
dodał komentarz 18 listopada 2015 10:57
Jak wiemy, taka dieta tłuszczowa wiążę się z większa podażą cholesterolu. Pytanie czy należy się tym przejmować? Czy ma to związek z chorobami układu sercowo - naczyniowego? No i tutaj mógłbym się kłócić. Cholesterol, który przyjmujemy wraz z pożywieniem ma się nijak do budowania blaszki miażdżycowej itd. Tutaj raczej odpowiedzialne za to jest: dostarczanie nieodpowiednich tłuszczy (nieprawidłowo przygotowane - np. smażenie na olejach itd.), nieodpowiednie proporcję kw. tłuszczowych omega 3 do omega 6, podaż cukrów (również - zbyt częste, w nieodpowiednich porach, ze złych źródeł), no i zbyt duża podaż tłuszczy trans (również, wiąże się to obróbką termiczną danych produktów). U sportowców ta większa podaż cholesterolu jest nawet wskazana, media wykreowały taką teorię, że to co tłuste (głównie chodzi o tłuszcze nasycone) to złe, niestety są w błędzie. Do tego proponuję taką dietę tłuszczową wprowadzać stopniowo. Zbyt szybki przeskok może być dużym szokiem dla organizmu, prawdopodobnie nie będzie miał potrzebnych enzymów to przetrawienia tak dużej ilości tłuszczu (co może prowadzić do tzw. biegunek tłuszczowych). Również zanim zastosujesz taką dietę proponuję naprawdę zagłębić się w temat: jak komponować posiłki, czego unikać itd. Ja tylko skrótowo odpowiedziałem na Twoje pytanie, gdyż jak wspominałem to jest temat rzeka. Warzywa jak najbardziej możesz włączać do każdego posiłku. Warto włączyć kiszonki (ogórki kiszone, kapusta), które będą korzystnie wpływały na florę jelitową. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam :)
dodał komentarz 18 listopada 2015 23:31
Masz jakieś ciekawe artykuły strony związena z nią ?
Od ponoedziałku ja stosuję i widzę ze samopoczucie lepsze jakaś taką większa energia na treningu I też mniejsza ochotą na podjadanie i słodycze
Trzeba bardziej zgłębic temat Człowiek cały czas się uczy !
dodał komentarz 19 listopada 2015 20:08
Ogólnie polecam zainteresować się dietą paleo bądź samuraja. Artykuły na temat tych diet znajdziesz bez problemu. Również mogę Ci polecić abyś zajrzał na kanał Pani Iwony Wierzbickiej (prowadzi również kanał pod nazwą Ajwen - od nazwy Jej poradni dietetycznej). Oczywiście Pan Jakub Mauricz także bardzo poleca diety tłuszczowe i znajdziesz wiele materiałów związanych z tym tematem np. na kanale Zapytaj Trenera. Co do artykułów to tak naprawdę ciężko jest znaleźć jakieś dobrze napisane, które faktycznie mają jakieś podłoże udowodnione badaniami. Ja od siebie polecę (może nie aż tak strikte powiązane z dietą LCHF ale na pewno okażą się pomocne - więcej mam w języku angielskim, więc jeżeli chcesz to daj znać): http://z-julia-pod-prad.pl/artykuly/smalec_jesc_czy_nie_jesc#page | http://cookitlean.pl/jak-kupowac-mieso/ | http://takeithealthy.blogspot.com/2015/06/caa-prawda-o-cholesterolu-i-miazdzycy.html | http://takeithealthy.blogspot.com/2015/08/zboza-bogate-w-witaminy-i-mineray-z.html | http://takeithealthy.blogspot.com/2015/10/wpyw-diety-na-ukad-odpornosciowy.html.