Zadaj pytanie

Jak wzmocnić odcinek lędżwiowy po operacji?

Witam serdecznie!

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że całe moje życie do dnia dzisiejszego jest związane ze sportem. Od 5 roku życia trenuję łyżwiarstwo figurowe a od sześciu lat z przerwami zacząłem ćwiczyć na siłowni. Mam 25 lat, 178cm wzrostu i 76kg wagi. 2 miesiące temu z powodu dokuczliwej rwy kulszowej musiałem poddać się operacji wycięcia części dysku w odcinku lędźwiowym (l5/S1). Chciałbym się zapytać o chociaż 2 ćwiczenia na wzmocnienie tej części ciała, żeby nie powtórzyła się sytuacja. Niektórzy lekarze mówią, żeby wzmacniać brzuch i robić brzuszki inni natomiast, ze nie wolno mi robić brzuszków na ławce skośnej (głową w dół), czy martwy ciąg na delikatnym obciążeniu będzie dobry? Każdy mówi co innego więc nie wiem co robić.

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Michał

Pozdro!!
697
5
dodał odpowiedź 5 grudnia 2013 13:25
Najlepiej, szczególnie na początku robić ćwiczenia wzmacniające zarówno mięśnie lędźwiowe jak i brzuch. Kiedyś miałem bóle też w odcinku lędźwiowym L5/S1 i pomogły mi ćwiczenia wzmacniające z tego filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=Hdi_tb9OKYc. Teraz co 2,3 dni wykonuje 4 z tych ćwiczeń i bólu nie czuję. Oczywiście brzuch można robić, tylko najlepiej ćwiczenia na leżąco, jakieś spinanie, prawy łokieć do lewego kolana i odwrotnie, tego typu ćwiczenia, brzuszki mocniej obciążają plecy, a szczególnie na ławce skośnej. Lepiej nie robić martwych ciągów nawet na małym obciążeniu.
dodał odpowiedź 5 grudnia 2013 17:02
Dieta to jak zawsze indywidualna sprawa, zależy czy jesteś ekto, mezo czy endo. jakie jest twoje zapotrzebowanie kaloryczne , czy masz tędencje do chudnięcia czy tycia. A druga sprawa to genetyka..na którą nie masz wpływu :) Jeżeli twój poziom tkanki tłuczowej w okolicach brzucha jest duży to wiedz że twój 6pack nie ujrzy światła dziennego. Dlatego jeżeli chcesz mieć widoczny brzuch musisz pozbyć się tkanki tłuczowej z okolic brzucha poprzez ćw. aerobowe ,cardio. Osobiście polecam trenować brzuch 2x w tygodniu po ok. 20 min. Proponuję robić różnego rodzaju crunch'e ( spięcia) nawet z delikatnym przytrzymywaniem w końcowej fazie koncentrycznej. Pamiętaj że ilość wykonywanych powtórzeń schodzi tu na drugi plan, ważna jest jakość wykonywanego ćwiczenia, tak abyś czuł mięsień który ćwiczysz. Więcej nie zawsze znaczy lepiej!
dodał komentarz 5 grudnia 2013 17:03
sorry to nie jest do odpowiedź do twojego pytania. pomyliłem okna.
dodał odpowiedź 5 grudnia 2013 18:10
Co do twojego problemu polecam książkę którą możesz sobie ściągnąć z internetu Sławomir Owczarek " Atlas ćwiczeń korekcyjnych" tam znajdziesz ćwiczenia jak wzmocnić odcinek lędziowy przy stabilizacji innych odcinków. Sam korzystałem z tej książki i nadal korzystam ponieważ pomaga mi w robieniu specjalizacji z gimnastyki korekcyjnej. Jeżeli nie uda Ci się ściągnąć tej ksiązki to ewentualnie ja podam Ci jakieś ćwiczenia. pozdrawiam
dodał odpowiedź 5 grudnia 2013 20:50
Szczerze mówiąc odradzam Ci wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń bez konsultacji z lekarzem (on powinien ustalić Ci ćwiczenia). Radziłbym brzuszki, ćwiczenie tzw. Dzień dobry (bez dużego obciążenia najlepiej sam gryf). Absolutnie nie wykonuj ćwiczeń w których w głównej mierze pracuje odcinek lędźwiowy. Mimo wszystko poproś lekarza by Ci rozpisał jakiś ćwieczenia bo z plecami nie ma żartów.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie