Czy kumaryna zawarta w cynamonie szkodzi?
Witaj,
Cynamon to najstarsza i jedna z najczęściej używanych przypraw. Przyprawa ta od stuleci znana jest ze swoich właściwości wzmacniających i odkażających. Najważniejszym zawartym w korze cynamonu jest aldehyd cynamonowy mający właściwości antygrzybicznym (hamuje wzrost pleśni oraz psucie pokarmu przez drożdże), antynowotworowe i antymutagenne. Znajdziemy tu również inne związki typu polifenoli: flawonole, flakony, izoflawony, katechiny oraz kwasy elagowy, kawowy, ferulowy. Odpowiadają one w dużej mierze za działanie antyoksydacyjne oraz antybakteryjne.
Bardzo cennym składnikiem jest olejek występujący w korze oraz liściach tej rośliny. Olejek ten ma właściwości antyseptyczne, a jego główne składniki to aldehyd cynamonowy i eugenol.
Jak już wspomniano, cynamon ma silne właściwości antyoksydacyjne. Mam tu na myśli przede wszystkim ekstrakt z kory cynamonowa. Jego składniki efektywnie likwidują wolne rodniki, co zostało potwierdzone doświadczalnie na rolnikach DPPH oraz ABTS. Maja ponadto zdolność do likwidowania rodników nadtlenkowego oraz wodorotlenkowego występujących w organizmie.
Prowadzone są badania nad przeciw miażdżycowym i przeciw cukrzycowym działaniem ekstraktu z cynamonowa. Okazuje się, ze ekstrakt cynamonowy może być wykorzystywany do obniżenia poziomu glukozy we krwi poprzez polepszenie wrażliwości insulinowej i spowolnienie wchłaniania węglowodanów w jelicie cienkim. Ponadto wyniki testu donoszą, ze po sześciu tygodniach jego podawania znacząco obniżył się poziom HDL, cholesterolu oraz trójglicerydów.
Wyciągi z kory są stosowane w dolegliwościach trawiennych, przy braku łaknienia, uczuciu pełności, wzdęciach, stanach skurczowych żołądka. Wchodzą w skład preparatów poprawiających trawienie. Olejek cynamonowy natomiast stosowany jest wewnętrznie przy braku łaknienia, w lekkich stanach skurczowych żołądka i jelit, we wzdęciach i biegunkach. Antyseptyczne właściwości olejku zapobiegają zatruciom pokarmowym i niestrawności, co uzasadnia szerokie używanie kory cynamonowca cejlońskiego jako przyprawy, zwłaszcza w krajach tropikalnych. Wykorzystywany jest również w farmacji, w stomatologii, kosmetyce.
Jeszcze słowo o kumarynie. Całkiem niedawno zrobiło się o niej głośno, wzywano nawet do unikania cynamonu, jako zawierającego te substancje. Tymczasem, kumaryna może mieć negatywne działanie na osoby szczególnie wrażliwe na tę substancje. Szkodliwość kumaryny nie została potwierdzona badaniami na ludziach. Czym jest kumaryna? Najprościej mówiąc jest to substancja zapachowa, występująca nie tylko w produktach spożywczych, ale tez kosmetykach. Może pomagać w walce z bezsennością, kołkami, zaparciami i trudnościami w oddawaniu moczu. Wpływa tez na drobnoustroje, hamując ich rozwój.
Nie każdy cynamon jest bogaty w kumarynę. Najwięcej tej substancji znajdziemy w chińskim cynamonie kasja, a najmniej w cynamonie z Cejlonu.