Bieganie na bieżni czy terenie?
Co będzie lepsze, bieganie na bieżni czy w terenie?
Witaj,
Warto do swojego planu treningowego włączyć bieganie, które przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej. Najważniejsze jest to aby obierając taki właśnie cel, biegać spokojnie i długo. Jeśli nie biegałam wcześniej, przyzwyczajaj swój organizm do takiego rodzaju wysiłku stopniowo. Najprostszym sposobem w takiej sytuacji jest przeplatanie odcinków biegowych marszem. Długość tych odcinków w miarę nabywania kondycji ulega wydłużeniu aż do momentu, w którym bez przerwy będziesz mogła przebiec jakiś określony, dłuższy dystans.
Kolejna ważna rzeczą jest wysokość tętna. Wiele publikacji podaje tętno 65-75% HR Max jako optymalne dla spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli nie masz możliwości śledzenia swojego HR na pulsometrze, skup się w czasie biegu na swoim oddechu, powinnaś oddychać swobodnie bez zadyszki.
Następna kwestia to czas trwania biegu. Organizm zaczyna sięgać po rezerwy z tłuszczy po ok. 20-30 min. od rozpoczęcia treningu. Przez pierwsze 20-30 min. wysiłku 80% energii pochodzi z glukozy, a 20% z kwasów tłuszczowych, po ok. 30-60 min. Proporcje te zostają odwrócone. Oczywiście, jeśli trening na bieżni poprzedzisz treningiem na siłowni to sytuacja wygląda nieco inaczej. Organizm zaczyna sięgać po kwasy tłuszczowej wcześniej, dlatego w takiej sytuacji wystarczy ok. 30- 40 minut biegu. Jeśli jednak planujesz biegać w dni wolne od siłowni to powinnaś wydłużycie czas treningu nawet do 60 min.
Dobrym rozwiązaniem jest trening interwałowy. Biegając szybciej, organizm zmuszony jest włożyć więcej energii w wysiłek, co naturalnie przełoży się na większy wydatek energetyczny. Ponadto, szybkie, intensywne biegi angażują w większym stopniu aparat ruchu i układ krążeniowo-oddechowy. Tym samym są bardziej wydajne jeśli chodzi o zużywanie energii. Oczywiście taki trening ma również swoje minusy. Przede wszystkim nie można rozpoczynać intensywnego treningu interwałowego bez odpowiedniego przygotowania jakim są spokojne, długie biegi. Ponadto częste wykonywanie treningu interwałowego bardziej eksploatuje nasz organizm. Organizm osoby niewytrenowanej regeneruje się wolno. Chroniczne zmęczenie może doprowadzić do przetrenowania lub kontuzji.
Wśród zalet biegania na bieżni koniecznie należy wymienić: trening odbywa się w komfortowych warunkach (brak wiatru, deszczu, śniegu), można dokładnie zaplanować obciążenia treningowe (tempo, podbiegi, interwały), można mieć zawsze wodę w zasięgu ręki, można popracować nad technika biegu, jeśli ustawi się lustro z przodu i z boku. Oczywiście bieg na bieżni ma tez swoje wady: brak naturalnego czucia podłoża (ruchoma taśma pomaga w przetoczeniu stopy ułatwiając osiąganie i utrzymywanie wysokich prędkości, bieg pozbawiony jest naturalnego oporu powietrza, co staje się odczuwalne podczas treningu na świeżym powietrzu (większe zmęczenie przy dużo niższych prędkościach), bieżnia nie uczy pokonywania zbiegów i zakrętów, nie nadaje się do wykonywania długich treningów, takich jak np. 20 km.