Czy magnez jest ważny?
Czy powinno się suplementować dodatkowo magnez jeśli trenuję?
Witaj,
Magnez w organizmie człowieka pełni rozmaite funkcje: jest konieczny do rozbudowy kości, zębów; aktywuje wiele enzymów, m.in. ATP-azy, fosfotazę kwaśną, zasadową; bierze udział w przemianie węglowodanów; zapewnia utrzymanie integralności błon mitochondrialnych; stabilizuje DNA w jądrach, niezbędny do jego syntezy; jest konieczny do aktywnego transportu sodu i potasu; jony magnezowe biorą udział w pobudliwości tkanki nerwowej i mięśniowej (kurczliwość mięśni); podaż odpowiedniej ilości magnezu przyspiesza wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym-chroni organizm przed zakwaszeniem; działa przeciwstawiono, wpływa na funkcje mózgu, zwalnia procesy starzenia się.
Niedobór magnezu w organizmie może wywoływać zaburzenia krążenia, zaburzenia pracy serca, nadpobudliwość, drgawki, zaburzenia w zachowaniu się. Małym stężeniem magnezu towarzyszy niedokrwistość, podobnie jak w niedoborze żelaza.
Zbyt mała podaż magnezu w pokarmach powoduje kruchość kości, zwiększa zapadalność na nowotwory, zaburza syntezę białek, w wyniku czego zmniejsza się odporność organizmu.
Do niedoborów tego pierwiastka przyczyniają się czynniki zmniejszające jego wchłanianie: fosforany, związki fitynowe, duża ilość błonnika i wapnia w pożywieniu.
Magnez występuję w zielonych częściach roślin. Ponadto dobrym źródłem magnezu są: kiełki zbóż, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych, kukurydza, banany, orzechy, migdały, kakao, czekolada.