Semolina przeniczna
Co myślicie ?
Witaj,
Mąka z pszenicy durum, zwana semoliną ma więcej białek, tłuszczów, witamin i składników mineralnych niż inne mąki. Zawiera więcej witamin z grupy B (B1, B2, PP, B6, kwas foliowy, kwas pantotenowy) oraz luteinę. Wśród minerałów znajdujących się w semolinie należy wymienić magnez, fosfor, potas, żelazo, miedź, mangan i cynk. Mówiąc o właściwościach i wartości odżywczej mąki durum należy wspomnieć także o niskim IG. Jego wartość jest zależna od czasu gotowania. W przypadku, gdy makaron z pszenicy durum jest gotowany przez 20 min, jego IG wynosi ponad 55, natomiast jeśli jest gotowany 12 minut, wartość IG jest niższa od wartości 35.
Pszenica durum jest bogatym źródłem luteiny będącej naturalnym barwnikiem stanowiącym odżywcze wsparcie przede wszystkim dla oczu, ale także dla skóry. Chroni przed negatywnym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego. Działanie luteiny w dużej mierze zmniejsza ryzyko powstawania zwyrodnienia plamki żółtej. Pomaga także utrzymać zdrową skórę. Luteiny należy do związków, których organizm nie potrafi sam wytwarzać, dlatego koniecznie należy dostarczać ją wraz z pożywieniem. Odpowiedni poziom luteiny w surowicy krwi odgrywa też ważną rolę w zapobieganiu miażdżycy.
Pszenica durum jest bogatym źródłem żelaza i kwasu foliowego. Żelazo w dużej mierze odpowiada za możliwości energetyczne organizmu. Niedobór żelaza prowadzi do zmniejszenia ilości hemoglobiny oraz innych niekorzystnych skutków zdrowotnych, m.in do spadku sprawności fizycznej, obniżenia koncentracji i sprawności umysłowej oraz do zmniejszenia odporności na przeziębienie i infekcje.
Choć mąka z pszenicy durum ma wiele zalet, niektórzy powinni jej unikać. Produkt zawiera bowiem sporą dawkę glutenu, którego nie tolerują chorzy na celiakię. To choroba autoimmunologiczna, polegająca na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał skierowanych przeciw gliadynie. Postępujący proces chorobowy powoduje uszkodzenie lub – w zaawansowanej postaci – zniszczenie kosmków jelitowych, które wchłaniają składniki odżywcze z pokarmu. Objawy, które mogą świadczyć o nietolerancji glutenu to bóle brzucha, wzdęcia, biegunki tłuszczowe, zaparcia, chudnięcie, nadpobudliwość bądź apatia.