Jaki wybrać olej?
Jaki olej najlepiej wybrać do smażenia a jaki do stosowania na zimno?
Witaj,
Oleje używane do smażenia powinny być bardziej stabilne i mniej podatne na utlenianie od tych, których używamy do sałatek. Do takich należą przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, drugie w kolejności jednonienasycone, trzecie wielonienasycone. Nasycone kwasy tłuszczowe znajdują się w oleju kokosowym oraz smalcu. Chociaż używanie tego drugiego jest tematem dość kontrowersyjnym. Do gotowania najlepiej jest używać oliwy z oliwek. Wszystkie oleje, niezależnie od składu utleniają się w czasie obróbki termicznej. Dlatego nie powinniśmy smażyć na najwyższych temperaturach i przypadać jedzenia. Lepiej smażyć w temperaturach niskich lub średnich i możliwie krótko.
Stabilność oleju determinowana jest nie tylko przez stosunek ilości poszczególnych kwasów tłuszczowych, ale także przez rodzaj kwasów wielonienasyconych. Kwasy omega-3 są delikatniejsze niż omega-6. Dlatego olej lniany lub olej z orzechów włoskich nie nadają się do smażenia. Oba jednak idealnie nadają się do spożywania na zimno. Zwłaszcza olej lniany, który stanowi doskonale źródło kwasów omega-3.
Oliwa z oliwek oraz oleje z awokado i z orzechów makadamia zawierają dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego świetnie nadają się do gotowania czy tez duszenia, nadają przy tym potrawie niepowtarzalny smak. Minusem tego wyboru jest dość wysoka cena oraz mała dostępność. Do smażenia i gotowania warto także stosować olej kokosowy, bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe. Jednocześnie jest on bogatym źródłem kwasu laurynowego, który bardzo dobrze wpływa na florę bakteryjna w jelitach.
Oleje naprawdę warte polecenia to olej lniany, kokosowy, z orzechów włoskich, orzechów makadamia, awokado i oliwa z oliwek. Oleje sojowy i z zarodków pszenicy zawierają duże ilości przeciwutleniacza-pektyny. Dodatkowo olej z orzechów ziemnych zawiera sporo lektyny. Związek ten niekorzystnie wpływa m.in na układ pokarmowy i odporność organizmu