Warto spożywać amarantus?
Witaj,
Nasiona amarantusa charakteryzują się wysoką wartością odżywczą ze względu na obecność cennego białka, kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego, składników mineralnych i witamin.
Amarantus jest bogaty w dobrze przyswajalne białko. Warto zaznaczyć, że ilość białka w szarłacie jest wyższa niż w innych zbożach. Ta cecha jest szczególnie ważna dla wegetarian. Należy jednak przy tym pamiętać, że najwyższą wartość tego składnika osiągają ziarna i przetwory z amarantusa zmieszane z tradycyjnymi zbożami.
Zawarty w nasionach amarantusa tłuszcz jest źródłem dużej ilości jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o bardzo cennych walorach zdrowotnych. Kwasy te obniżając poziom cholesterolu we krwi, zmniejszając ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia.
Amarantus ma spore ilości błonnika, odpowiedzialnego za prawidłową pracę jelit oraz obniżającego poziom cholesterolu we krwi. W szarłacie jest nawet dwa razy więcej błonnika niż w popularnych otrębach.
W amarantusie znajdziemy spore ilości wapnia, magnezu, żelaza, potasu i fosforu. Spożycie 100g amarantusa dziennie pokrywa w 30% zapotrzebowanie organizmu na wapń i dostarcza połowę zalecanej dawki spożycia żelaza.
Oprócz tego zboże to obfituje w witaminy A i E, znane jako witaminy antyoksydacyjne. Dodatkowo są wyśmienitym źródłem witamin z grupy B niezbędnych do prawidłowej pracy układu nerwowego, zdolności koncentracji i zapamiętywania, a także do atrakcyjnego wyglądu skóry. Warto też pamiętać o obecności skwalenu, który działa hamująco na proces starzenia się komórek. Amarantus można polecić właściwie wszystkim: osobom narażonym na duży wysiłek fizyczny w pracy i uprawiającym sport, ze względu na dużą ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów, osobom pracującym umysłowo i narażonym na stres, ze względu na wielonienasycone kwasy tłuszczowe i bogactwo minerałów, osobom chorym na anemię, wreszcie osobom nietolerującym glutenu.