Czy spożywać młody, zielony jęczmień?
Witaj,
Młody jęczmień staje się coraz bardziej popularny zwłaszcza wśród osób odchudzających się. Faktycznie młody jęczmień jest doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera spore ilości witaminy C oraz więcej beta-karotenu niż marchew. Ponadto młody jęczmień to bogactwo egzogennych aminokwasów i błonnika pokarmowego.
Młody jęczmień działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowo. Jest pomocny w leczeniu zmian skórnych, chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Coraz częściej jest stosowany jako środek wspomagający odchudzanie. Oprócz tego młody jęczmień znajduje zastosowanie jako preparat do odświeżania oddechu i płukania gardła.
Zielony jęczmień obok wspomnianej witaminy C i beta-karotenu zawiera także witaminę E. Cała trojka ma silne działanie antyoksydacyjne. Ponadto młody jęczmień jest źródłem witamin z grupy B, żelaza, wapnia, magnezu i cynku. Oprócz tego zielone łodygi jęczmienia zawierają naturalne hormony i chlorofil. W porównaniu z innymi roślinami zielonymi jest bogaty w niezbędne aminokwasy.
Młody jęczmień łagodzi bóle żołądka, bóle stawów i zmniejsza stany zapalne w organizmie. Dodatkowo wysoka zawartość chlorofilu sprzyja odkwaszanie organizmu, zapewniając równowagę kwasowo-zasadową organizmu,
Zielony jęczmień jest także źródłem rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który obniża stężenie cholesterolu we krwi. Ponadto znajdziemy tu frakcje błonnika nierozpuszczalnego warunkujące korzystny wpływ na prace układu pokarmowego i zmniejszające ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego.
Dodatkowo zielony jęczmień może być pomocny w prewencji i leczeniu cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, bezsenności oraz nadwagi i otyłości.
Preparaty z zielonego jęczmienia są polecane osobom pragnącym schudnąć ze względu na wysoką zawartość błonnika. Rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego zawarte w młodym jęczmieniu zwiększają uczucie sytości i opóźniają opróżnianie żołądka. Natomiast błonnik nierozpuszczalny pobudza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Pamiętajmy jednak, ze preparaty z zielonego jęczmienia to środki wspomagające odchudzanie, nie zastąpią odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
Warto wiedzieć, ze młody jęczmień występuje w formie sproszkowanego soku oraz rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Te dwie formy różnią się sposobem otrzymywania. Proszek z zielonego jęczmienia uzyskuje się przez wyciśnięcie soku, który następnie suszy się za pomocą odparowania wody pod ciśnieniem w niskiej temperaturze. Taki sposób produkcji pozwala zachować właściwości zielonego jęczmienia. Natomiast proszek z trawy jęczmiennej otrzymuje się w wyniku suszenia w wyższej temperaturze i przez dłuższy czas, co prowadzi do utlenienia składników odżywczych i zmniejszenia tym samym walorów odżywczych. Składniki zawarte w proszku z soku są przyswajalne niemalże w 100%.