Jaki olej kokosowy?
Witaj,
Olej kokosowy jest aktualnie bardzo cenionym produktem. Posiada on specyficzny skład i właściwości, dzięki którym zdobył uznanie niemal na całym świecie.
W sklepach dostępne są dwa rodzaje oleju kokosowego: olej kokosowy rafinowany (bezbarwny, niemal bezzapachowy) oraz olej tłoczony na zimno (niezielony, nierafinowany, o delikatnym, kokosowym zapachu). Olej tłoczony na zimno ma wyższe właściwości prozdrowotne, ale jest tez droższy.
W skład tego oleju wchodzą głownie nasycone kwasy tłuszczowe, których zawartość wynosi ok. 90% oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (jednonienasycone-ok. 6,5%, wielonienasycone-ok. 1,5%), a także witaminy E, B, C, minerały (wapn, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk) i aminokwasy. Wracając do nasyconych kwasów tłuszczowych obecnych w oleju kokosowym, to większość z nich stanowią kwasy średniołańcuchowe, co sprawia, ze olej kokosowy nie tylko stanowi źródło energii, która nie jest magazynowana w komórkach tłuszczowych, ale także podkręca metabolizm.
Istotną cechą oleju kokosowego jest jego trwałość oraz wysoka temperatura spalania. Ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne olej kokosowy ma liczne właściwości: działa antyseptycznie, poprawia odporność organizmu, stanowi łatwo przyswajalne źródło energii, wpływa pozytywnie na trawienie, nie obciążając przy tym wątroby i trzustki, poprawia wchłanianie substancji odżywczych, wspiera leczenie schorzeń skórnych, takich jak np. atopowe zapalenie skory, łupież, wspomaga leczenie cukrzycy, schorzeń jelita grubego, osteoporozy, tarczycy, otyłości, spowalnia proces starzenia się skory, niweluje stres i napięcia.
Mimo tych niebywałych walorów, należy pamiętać, ze nie możemy całkowicie wyeliminować innych źródeł tłuszczy z diety i spożywać wyłącznie olej kokosowy. Ważne jest dostarczanie również innych rodzajów tłuszczy, szczególnie tych nienasyconych.
Wracając do Twojego pytania, zdecydowanie bardziej polecam używanie oleju kokosowego nierafinowanego. Ma on więcej składników odżywczych. Produkcja oleju rafinowanego odbywa się w wysokich temperaturach, niejednokrotnie przy udziale chemikaliów i dlatego ten rodzaj oleju jest uboższy w witaminy. Nierafinowany olej kokosowy powinien pięknie pachnieć kokosem, natomiast rafinowany jest bezzapachowy. Nierafinowany w postaci stałej jest biały, a po rozpuszczeniu bezbarwny, natomiast rafinowany jest bezbarwny. Ponadto rafinowany olej pozbawiony jest smaku.