Co myslicie o stewi?
Witaj,
Świetnie, ze zamierzasz zrezygnować w kuchni z używania cukru oraz miodu, które powodują ogromne wahania cukru we krwi. O ile z tego pierwszego zalecam zupełnie zrezygnować, o tyle miód w celach zdrowotnych używany sporadycznie jest jak najbardziej w porządku.
Na przestrzeni ostatnich lat na rynku pojawiło się wiele słodzików, w tym m.in stawia. Stawia, 300 razy słodsza od cukru, określana jest tez mianem zioła słodowego lub miodowego. Za jej słodki smak odpowiedzialne są glikozydy stewiolowe-związki, które występują w liściach i łodygach stewii.
W 2010 r. uznano stewii za bezpieczny środek słodzący. Należy wiedzieć, ze wcześniej podejrzewano, że glikozydy stewiolowe mogą być rakotwórcze. W 2011r. Komisja Europejska oficjalnie uznała stewie za dodatek do żywności o numerze E960, przy czym ustalono dopuszczalne dzienne spożycie na 4mg/kg.
Profesor Jan Geuns stwierdził, ze stawia zwiększa aktywność trzustki, poprawia równowagę cukru we krwi, poprawia bilans energetyczny, ma działanie przeciwgrzybiczne, działa antybakteryjnie, zapobiega próchnicy, obniża ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu. Istotny jest fakt, że stewia wpływa stymulująco na wyrzut insuliny przez trzustkę. Dla osób zdrowych, trenujących na siłowni, najlepszym momentem na przyjęcie stewii jest okres po treningu zwany oknem anabolicznym. Wysoki poziom insuliny jest pożądany w tym czasie w celu odbudowy rezerw energetycznych organizmu. W innych polach dnia lepiej jest używać ksylitolu, który nie wpływa na wyrzut insuliny.
Stewia jest rośliną wykorzystywaną w przemyśle spożywczym, w medycynie oraz w przemyśle kosmetycznym. W przemyśle spożywczym, stewia znalazła zastosowanie między innymi przy produkcji słodkich produktów o obniżonej wartości kalorycznej (np. wyroby cukiernicze, śniadaniowe przetwory zbożowe, nektary owocowe i warzywne, lody, fermentowane przetwory mleczne). W temperaturze do 200°C stewia nie ulega rozpadowi, może być stosowana do produkcji dżemów, galaretek, marmolad (o zredukowanej wartości energetycznej), a także do pieczenia ciast i ciasteczek.
Stewia znalazła szerokie zastosowanie w żywieniu ludzi chorych, a zwłaszcza:
1. W leczeniu dietetycznym osób pragnących zredukować nadmiary masy ciała. Stewia nie wnosi kalorii, stanowi więc doskonały zamiennik cukru. Może być wykorzystywana przy planowaniu posiłków o obniżonej kaloryczności, jako dodatek do napojów i słodkich potraw, w tym także deserów.
2. W dietoterapii chorych z podwyższonym ciśnieniem krwi. Glikozydy stewiolowe uznaje się za niemające wpływu na wielkość ciśnienia tętniczego krwi. Jednak pojawiają się doniesienia o obniżeniu zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi u chorych z nadciśnieniemtętniczym, którym podawano stewiozyd, w porównaniu do grupy kontrolnej. Pomimo, że mechanizmy hipotensyjnego działania stewii nie są dokładnie wyjaśnione, uważa się, że blokowanie kanałów Ca+2, efekt diuretyczny i natriuretyczny (skutkujące zmniejszeniem objętości krążącej krwi) mogą prowadzić do obniżenia ciśnienia.
3. W profilaktyce próchnicy. Stewia nie stanowi pożywki dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy i nie powoduje ich namnażania. Te właściwości stewii wykorzystuje się przy opracowaniu receptur past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.
w żywieniu chorych na fenyloketonurię. Stewia, jako substancja słodząca może być stosowana w dietoterapii tego schorzenia, ponieważ nie zawiera fenyloalaniny.