Olej słonecznikowy ??
Witaj,
Olej słonecznikowy wytwarzany z nasion słonecznika, z wykorzystaniem metody tłoczenia na zimno, jak również rafinacji. Charakteryzuje go ja jasnożółta barwa, łagodny smak i aromat. Olej słonecznikowy jest cennym źródłem witaminy E. Witamina E ma właściwości opóźniające starzenie komórek. Korzystnie wpływa na wygląd skory.
Powodem, dla którego zaleca się umiarkowane spożywanie oleju słonecznikowego jest duża zawartość kwasów tłuszczowych omega-6. Niewiele zaś znajdziemy w nich kwasów omega-3. Proporcje tych kwasów tłuszczowych w oleju słonecznikowym wyglądają następująco: 136:1, podczas gdy prawidłowo powinien się mieścić w przedziale od 4:1 do 2:1. Prawidłowe proporcje miedzy tymi kwasami są bardzo istotne dla zdrowia. Długotrwały nadmiar kwasów omega 6 prowadzi do powstania związków o charakterze zapalnym, podczas gdy w wyniku przemian kwasów omega 3 wytwarzane są związki o charakterze przeciwzapalnym. Oprócz tego długotrwałe spożycie kwasów omega 6 sprzyja osłabieniu funkcji układu odpornościowego i nadmiernej skłonności do stanów zapalnych organizmu. Pamiętajmy jednocześnie, ze obecnie dieta typowego Europejczyka obfituje właśnie w kwasy omega-6.
Ze względu na wysoką zawartość kwasu linolowego, który łatwo utlenia się w. Wysokich temperaturach, nie zaleca się stosowania oleju słonecznikowego do smażenia. Podgrzany do temperatury 170 C zaczyna bowiem dymić, a spalony olej ma właściwości rakotwórcze. Z powodzeniem możemy go jednak spożywać na zimno, dodając do sałatek i surówek.
Do smażenia najkorzystniej jest używać tłuszczów o wysokiej temperaturze dymienia. Wśród tłuszczy nasyconych najbardziej odporne na działanie wysokiej temperatury są: masło klarowane, smalec (jednak ze względu na dużą zawartość cholesterolu polecany jest do sporadycznego spożycia), olej kokosowy i palmowy. Wśród jednonienasyconych tłuszczy najbardziej stabilny jest olej ryżowy oraz nadające się do krótkiego smażenia oliwa z oliwek i olej rzepakowy.