Jaki słodzik wybrać?
Jakiego słodzika używać? Chodzi mi o to żeby dobrze spełniał swoje zadanie i jednocześnie nie był "niezdrowy" itp.
Pozdroo
Witaj,
Zacznijmy od tego, że substancje słodzące możemy podzielić na naturalne oraz syntetyczne. Cukry naturalne to głównie glukoza, fruktoza i sacharoza. Syntetyczne zaś: ksylitol, mannitol, sukraloza, sorbitol, aspartam, erytrol.
Ksylitol, w przeciwieństwie do glukozy, fruktozy sacharozy i laktozy nie fermentuje w przewodzie pokarmowym. Stosowany w przemyśle spożywczym głównie jako dodatek do gum do żucia i cukierków, ze względu na to, że nie powoduje próchnicy. Ksylitol pomaga w przyswajaniu wapnia, toteż zalecany jest dla osób dotkniętych osteoporozą. Ponadto cukier ten wzmacnia mineralizację szkliwa zębowego regenerując drobne ubytki.. Stymuluje również napływanie śliny, zatem zapobiega wysuszaniu śluzówki. Co istotne dla osób dbających o dietę, ksylitol ma dziewięciokrotnie niższy IG od sacharozy. Zalecany jest tym samym dla diabetyków, ponieważ jest metabolizowany przy niewielkim udziale insuliny. Z innych właściwości ksylitolu, należy wskazać jego zdolność przeciwdziałania procesom przedwczesnego starzenia. Tym samym cukier ten wspomaga usuwanie wolnych rodników, przyczyniając się do przedłużenia sprawności tkanek i narządów. Oprócz tego ksylitol jest skuteczną bronią w walce ze szkodliwymi bakteriami jelit, np. Helicobacter. Ogranicza rozwój pleśni i drożdżaków. Podnosi też ogólną odporność organizmu. Nie powinno się spożywać więcej niż 40 g ksylitolu dziennie.
Mannitol. Wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym w produkcji tabletek, granulek, drażetek. Dodawany też jako stabilizator do preparatów mineralno-witaminowych. Mannitol ma też spore zastosowanie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Używany przy wyrobie niektórych słodyczy i gum do żucia, utrzymuje także wilgotność produktu. Jest także dodawany do dżemów, galaretek, marmolad i serów. Poprawia również smak i konsystencję past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.
Sukraloza, 600 razy słodsza od zwykłego cukru. Jako, że dobrze znosi wysokie temperatury, można ją stosować do pieczenia.
Sorbitol, w naturalnej postaci występuje w niektórych owocach takich jak: śliwki, jabłka, czereśnie i winogrona. Po spożyciu sorbitolu nie występują na ogół żadne efekty uboczne, chociaż niektóre osoby mogą mieć objawy nietolerancji już po spożyciu 5 gramów tej substancji. U innych osób niepożądane efekty pojawiają się po przyjęciu dawki ok. 25-30 gramów w pojedynczej dawce, co znacznie przewyższa ilość stosowaną w produktach spożywczych.
Fruktoza, naturalna substancja słodząca. Używana przede wszystkim w żywności dla diabetyków. Ponadto znajdziemy ją w napojach, przecierach, dżemach, galaretkach, wyrobach cukierniczych i piekarskich.
Aspartam. Liczne kontrowersje wiążą się ze spożywaniem aspartamu. Według różnych źródeł aspartam jest najbardziej niebezpieczną substancją dodawaną do żywności. W raporcie z 1994r. Podaje się 90 różnych symptomów powodowanych przez aspartam, m. in: bóle głowy, migreny, napady epilepsji, nudności, skurcze mięśni, przybieranie na wadze, wysypki, depresje, zmęczenie, drażliwość, bezsenność, palpitacje serca, bóle stawów. Jak dotąd nie przeprowadzono jednak dokładnych badań, które potwierdziłyby lub zaprzeczyły powyższym doniesieniom.
Stewia, ok. 250- 450 razy słodsza od cukru buraczanego. Stewia to roślina, dostępna w sprzedaży na terenie Unii dopiero w 2011r. Stewia może z powodzenie być stosowana w wypiekach, jako, że jest odporna na wysokie temperatury. Z innych zalet stewii, może być długo przechowywana, nie powoduje próchnicy, idealna dla diabetyków, bo nie podnosi poziomu cukru we krwi. Ponadto jest odpowiednia dla osób chorych na fenyloketonurię.
Erytrol należy do polioli. Rola polioli polega na zastąpieniu słodkiego smaku, a także na przejęciu innych właściwości cukrów, takich jak smak, struktura, kolor, zdolność zatrzymywania wilgoci. Erytrol ma prawie zerowy IG, zawiera zaledwie 0,2 kcal w 1g. Może być stosowany razem z posiłkami białkowymi, ponieważ nie wywołuje reakcji insulinowej. Erytrol naturalnie występuje w owocach: melinach, gruszkach i winogronach, wodorostami, kukurydzy, niektórych grzybach, winie czy sosie sojowym. Pozyskuje się go w procesie fermentacji, podczas której pod wpływem drożdży glukoza zostaje zmieniona właśnie w erytrol. Spożywanie erytrolu nie psuje zębów, nie podrażnia jelit, nie wywołuje efektu przeczyszczającego, tak jak np. Ksylitol. Nie jest tez praktycznie przyswajany przez organizm, zostaje z niego wydalony w niezmienionej postaci mniej więcej w ciągu doby po jego spożyciu. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, nie uzależnia. Erytrol jest mniej słodki niż sacharoza. Można go stosować do słodzenia zimnych i gorących napojów, wypieków, podczas gotowania.
Po tym krótkim zestawieniu, wybór pozostawiam Tobie. Zdecyduj, czego będziesz używał do słodzenia.