Superserie, co i jak?
Nasłuchałem się o superseriach że są efektywne itp. też chciałbym zacząć trenować w ten sposób.
Moje pytania brzmią:
Jakie partie mięśniowe łączyć w SS?
I jakie ćwiczenia wykonywać?
Pozdrawiam ;)
Witaj,
Zasada superserii polega na zastosowaniu dwóch ćwiczeń na przeciwstawne grupy mięśniowe bezpośrednio po sobie lub po niewielkiej przerwie wypoczynkowej. Dzięki naprzemiennemu zaangażowaniu mięśni antagonistycznych, zwykle umiejscowionych blisko siebie, następuje wzmożona impulsacja nerwowa w obrębie trenowanego obszaru. Przypuszcza się, ze może to powodować włączenie do pracy większej liczby włókien mięśniowych, a przez to również zwiększenie możliwości siłowych całego mięśnia. Ze względu na lokalne przeciążenie mięśni, zostają one lepiej dokrwione, a co za tym idzie, sprawniej dostarczane są substraty energetyczne i usuwane produkty przemiany materii.
Ćwiczenie bezpośrednio po sobie mięśni antagonistycznych zapobiega powstawaniu dysproporcji w rozwoju ich masy i siły, w związku z czym przyczynia się do harmonijnego rozwoju wybranych części ciała.
Po zmniejszeniu obciążenia można stosować superserii trwające długo, aż do ,,odmowy". Tak wykonywane superserie wykonuje się powszechnie w okresie poprzedzającym zawody, w celu pozbycia się tkanki tłuszczowej z tych miejsc, w których jest ona niepożądana, chociaż istnienie takiej możliwości budzi kontrowersje.
Przy stosowaniu superserii, wykorzystywany jest znany w fizjologii fenomen polegający na przyspieszeniu regeneracji powysiłkowej poprzez przeplatanie pracy mięśni właściwych, ćwiczeniem ich antagonistów. Oparty jest on o zjawisku torowania i związany z charakterem przekazywanych impulsów nerwowych.
Stosowanie zasady serii ze zmniejszonym obciążeniem sprzyja dogłębnemu wyczerpaniu rezerw energetycznych ze wszystkich rodzajów włókien mięśniowych. Zasada ta polega na natychmiastowym zdejmowaniu pierścieni z obu stron sztangi lub przekładaniu zawleczki w stosie maszyny, gdy nie można już wykonać kolejnego powtórzenia z założonym ciężarem oraz bezzwłocznym kontynuowaniu ruchu ze zmniejszonym obciążeniem.
Do wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem tej zasady niezbędny jest partner, bo zdejmowanie obciążenia powinno się odbywać możliwie szybko. Ćwiczenie zaczyna się z ciężarem zbliżonym do maksymalnego lub submaksymalnym i poprzez stopniowe zdejmowanie kończy się ciężarem średnim lub małym. Objętość obciążenia jest bardzo duża, ponieważ po każdym zdjęciu ciężaru wykonujemy pracę ,,do odmowy".
Taka seria wyczerpuje źródła energii wykorzystywane podczas wykonywania pracy beztlenowej, mieszane oraz beztlenowej, dlatego tez stosuje się ją w jednym, maksymalnie dwóch ćwiczeniach w czasie treningu.
Najczęściej stosuje się superserie w odniesieniu do mięśni zginających i prostujących przedramię (np. biceps-triceps), zginających i prostujących podudzie (np. Czworogłowy uda-dwugłowy uda) oraz prostujących i zginających tułów.
Stosując te zasadę, najczęściej nieświadomie trenuje się układ nerwowy.