Trening, spalanie suplementy?
Mam pytanie?
Cwicze od 2 miesiecy rano orbitrek po 30 min 4 razy w tygodniu a wieczorem fitnes z siłownia 3 razy w tygodniu .Udalo mi sie zgubić 2 kg.i ujedrnic troszke ciało.Mam 26 lat waze 64 kg i mam 163 cm wzrostu,jestem osoba o słabej przemianie materi.Zaopatrzyłam sie w białko serwatkowe i kazeine tylko nie wiem teraz o jakiej porze co brac?.Chce zredukowac wage do 60 kg. i nie nabrac duzej masy mięsniowej tylko ujedrnic ciało.Czy te suplemety moge traktowac jako posiłek?Obecnie mój ostatni posiłek jem o godz 17.00. pozdrawiam Ewlina
Witamy,
jako ostatni posiłek może Pani traktować wyłącznie kazeinę. Natomiast białko serwatkowe WPC służy do uzupełnienia „luk“ białka w diecie. Samo w sobie nie stanowi zastępczego posiłku. Białko serwatkowe najlepiej jest także przyjmować zaraz po treningu siłowym.
Radzimy także zadbać o odpowiednie odżywianie. W diecie powinny znaleźć się przede wszystkim następujące produkty:
- węglowodany złożone (ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste, kasze);
- białko: chude mięso drobiowe, jajka, sery, ryby;
- zdrowe tłuszcze: orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie, migdały, ryby, oliwa z oliwek, olej lniany;
- warzywa: przede wszystkim brokuły, które poprzez ujemny bilans kaloryczny ułatwiają/przyspieszają odchudzanie, ale także szpinak, pomidory, cukinia i inne warzywa.
Każdy posiłek musi składać się z węglowodanów, białka, zdrowych tłuszczów oraz warzyw. Owoce także są wskazane, ale nie w późnych porach.
Posiłek przedtreningowy powinien być odpowiednio kaloryczny, aby dostarczyć energii na cały trening. W szczególności powinniśmy oprzeć się na węglowodanach złożonych, takich jak ryż brązowy, kasze, makaron pełnoziarnisty. Preferowane jest także chude mięso drobiowe, wołowe lub ryba i warzywa, zwłaszcza brokuły, szpinak lub inne wg uznania.
Ważne jest także ustalenia swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego i w zależności od celu spożywanie więcej kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (masa, siła) lub mniej (redukcja).
Kwestię obliczania zapotrzebowania kalorycznego omówił Michał Karmowski (2 pytanie):
https://www.youtube.com/watch?v=TtAANFmTowI
Tymczasem zachęcamy do regularnego odwiedzania kanału Zapytaj Trenera (regularnie dodajemy nowe filmy):
https://www.youtube.com/ZapytajTrenera