Witam mam problem z żelazem.
Witaj,
Żelazo jest koniecznym składnikiem do transportu tlenu w organizmie. Najwięcej żelaza, bo 60-70% znajduje się w hemoglobinie-barwniku krwi, 11-14% w mioglobinie-barwniku mięśni i ok. 3% w enzymach biorących udział w procesach oddychania komórkowego oraz enzymach rozkładających toksyczny nadtlenek wodoru. Pozostała cześć żelaza magazynowana jest w wątrobie, śledzionie, nerkach, surowicy krwi, w szpiku w postaci ferrytyny (w połączeniu z białkiem) i w postaci hemosyderyny (kompleks żelaza z białkami, węglowodanami, lipidami).
Ponad 80% żelaza organizm czerpie z rozpadu krwinek czerwonych, resztę z zapasów i produktów spożywczych. Pierwiastek ten, uwolniony podczas przemian, ponownie zużywany jest do syntezy hemoglobiny i innych związków (dzienna wymiana hemoglobiny wynosi 8-9g).
Do objawów niedoboru żelaza nalezą: bladość skory, warg, osłabienie umysłowe, utrudnione zapamiętywanie, osłabienie mięśni, palpitacji serca, mniejsza aktywność, szybkie męczenie się, zmniejszona odporność organizmu.
W produktach spożywczych znajduje się żelazo hemowe i trudniej wchłaniane żelazo niehemowe. Żelazo hemowe przyswajalne jest w 20%, natomiast niehemowe w 5%.
Na bioprzyswajalność żelaza niehemowego maja wpływ rożne czynniki. Do czynników zwiększających jego wchłanianie zaliczamy: witaminę C, niskie pH soku żołądkowego, obecność aminokwasów-histydyny, lizyny, takie produkty, jak: mięso, drób, ryby.
Do czynników utrudniających przyswajanie żelazna zalicza się: kwasy fitynowe, fosforany, białka kazeinowe, serwatkowe, zawarte w mleku i przetworach mlecznych, jajach oraz wapń, mangan, miedź, cynk, kadm, ołów.
Źródłem żelaza hemowego są produkty zwierzęce: wątroba, nerki, serce, mięso i przetwory mięsne. Krwią, ryby, drób. Żelaza niehemowego dostarczają nam: żółtka jaj, pełne ziarna zbóż, (mąka, chleb z pełnego przemiału, kasze gruboziarniste, otręby pszenne, ryżowe, zarodki pszenne), warzywa zielone (szpinak, pietruszka-nać, szczypior, szczaw) oraz boćwina, pietruszka korzeń, buraki, brukselka, suszone owoce i suszone warzywa. W pozostałych produktach żelazo znajduje się w mniejszych ilościach.