ile blonnika ?????????????
Witaj,
Błonnik pokarmowy, to roślinne wielocukrem inligniny oporne na działanie enzymów trawiennych przewodu pokarmowego. Inne substancje wchodzące w skład błonnika pokarmowego to: beta glukany, gumy, służy roślinne, agar, woski.
Działanie błonnika pokarmowego jest różnorodne. Do wyzwolenia jego funkcji niezbędna jest woda. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (celuloza, ligniny) ma istotny wpływ na prace przewodu pokarmowego. Substancja ta: pobudza funkcje, żucia, wydzielania śliny działającej ochronnie na żeby, wykazuje zdolność wiązania wody, wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku, wpływa na wydzielanie hormonów przewodu pokarmowego, zwiększa objętość treści pokarmowej w jelicie cienkim, wpływa na zwiększenie wydzielania soków trawiennych, pobudza ukrwienie jelit, przez mechaniczne drażnienie ścian jelita grubego wpływa na peryslaktykę, chroni przez zaparciami, zapewnia uczcie sytości.
Błonnik pokarmowy rozpuszczalny w wodzie (pektyny, gumy, sluzy) znajduje się w największych ilościach w suchych nasionach roślin strączkowych, w niektórych owocach i warzywach. Błonnik ten: pęcznieje w środowisku wodnym jelita cienkiego, tworzy żele o dużej lepkości, zwiększa gęstość treści pokarmowej, zwalnia czas pasażu, ma zdolność wychwytywania toksycznych związków oraz zapobiega ich wchłanianiu przez jelito-działa odtruwające, zmniejsza stężenie cholesterolu, wiąże znaczne ilości kwasów żółciowych, zwiększa wydalanie tłuszczów ze stolcem, opóźnia wchłanianie trójglicerydów, powoduje zwolnienie wchłaniania glukozy.
Nie należy jednak spożywać zbyt dużych ilości błonnika, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na wykorzystanie innych składników pokarmowych, np. Składników mineralnych, witamin.
Z błonnikiem pokarmowym związany jest kwas fitynowy, który zmniejsza wchłanianie wapnia, żelaza i cynku. Równoczesne spożycie witaminy C i białka zawierającego aminokwas cysteinę zwiększa przyswajalność tego składnika.
Błonnik spożywany w dużych ilościach zmniejsza przyswajanie tłuszczu oraz wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Równocześnie dieta, w której spożycie błonnika nie wykracza poza normy, obfituje w witaminy antyoksydacyjne: C, beta-karoten, E. U osób przestrzegających zasad takiej diety zwiększona jest synteza witaminy B1 i B2.
Zgodnie z zaleceniami WHO ilość błonnika pokarmowego w dziennej racji pokarmowej powinna wynosić 27-40g. Spożycie pektyn powinno być w ilości ok. 15g/dobę.