olej kokosowy???????????????????
Witaj,
Olej kokosowy pozyskiwany z miąższu kokosa uważa sie za najzdrowszy na ziemi. Dzięki, za ma w swoim składzie trójglicerydy sredniolancuchowe (MCT). Mimo, ze są uważane za niekorzystne dla zdrowia, to spożywane w niewielkich ilościach mogą przynieść wiele korzyści.
Trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT) to wyjątkowa grupa cząstek tłuszczu, ponieważ są one metabolizowane inaczej niż pozostałe tłuszcze. Po dostaniu się do organizmu są natychmiast wykorzystywane do produkcji energii, a co za tym idzie, przyspieszenia tempa metabolizmu. Ponadto olej kokosowy jest bardzo sycący, w związku z czym szybko i na długo zaspokaja głód.
W związku z tym olej kokosowy może być śmiało włączany do diety osób zmagających się z nadwaga i otyłością, zwłaszcza brzuszna. Takim osobom zaleca się stosować dwie łyżki oleju kokosowego dziennie.
Jako, ze olej kokosowy zmniejsza otyłość brzuszna, zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób z nią związanych. Mam tu na myśli cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, które tworzą zespół metaboliczny. Ten z kolei znacznie zwiększa ryzyko powikłań w postaci chorób sercowo-naczyniowych (m.in. zawał serca, udar mózgu). Oprócz tego olej kokosowy podnosi poziom ,,dobrego" cholesterolu HDL. Jednocześnie obniżony zostaje poziom ,,złego" cholesterolu LDL, a co za tym idzie, obniżone zostaje ryzyko rozwoju miażdżycy,a. Dalej właśnie chorób serca.
Trójglicerydy MCT szybko są przemieniane w łatwo dostępna energię, która jest niezbędna mięśniom w trakcie wysiłku fizycznego. Szczególnie poleca się go sportowcom uprawiającym dyscypliny wytrzymałościowe.
Olej kokosowy usprawnia wydzielanie insuliny, a tym samym reguluje poziom cukru we krwi. W ten sposób zapobiega rozwojowi insulinooporności, a dalej cukrzycy.
Najzdrowszym olejem kokosowym jest ten tłoczony na zimno. W temperaturze do 26 stopni C. Zachowuje postać stała i ma bardzo przyjemny kokosowy zapach. W wyższej temperaturze staje się płynny. Należy wystrzegać się oleju kokosowego rafinowanego, który produkuje się w wysokich temperaturach i czasami również przy użyciu chemicznych rozpuszczalników. Olej taki jest pozbawiony swoich prozdrowotnych właściwości. Taki olej ma dłuższy termin przydatności do spożycia, jest bezbarwny, pozbawiony zapachu, smaku i jest dużo tańszy niż olej tłoczony na zimno.
Na olej kokosowy składa się kwas laurowy, który ma silne działanie antybakteryjne, a także wirusowo- i grzybobójcze. Wyniki badań donoszą, ze olej ten dzięki zawartości kwasu laurowego hamuje rozwój bakterii, które są przyczyna próchnicy i infekcji jamy ustnej. Inne badania donoszą, ze olej kokosowy potrafi zwalczyć gronkowca złocistego, który jest często przyczyna chorób skory. Ponadto może poradzić sobie z wirusami opryszczki, grypy i odry.
Trójglicerydy średniołańcuchowe z oleju kokosowego pomagają w leczeniu chorób związanych z funkcjonowaniem mózgu, szczególnie choroby Parkinsona i Alzheimera. Spożywanie oleju prowadzi do istotnego zwiększenia ciał ketonowych w mózgu, które stają się dla niego alternatywnym (zamiast glukozy) źródłem energii. W rezultacie prowadzi to do poprawy funkcji poznawczych chorego.
Olej kokosowy idealnie nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach, nie pali się, nie jełczeje. Nadaje również potrawom orientalny charakter.
Co ciekawe. Olej kokosowy oraz same orzechy kokosowe były przez dziesiątki lat potępiane. Wiąże się to z zawartością w nich nasyconych kwasów tłuszczowych, które uważano za sprzyjające rozwojowi takich chorób jak otyłość, zawały czy miażdżyca.
Dowodem na nieprawdziwość tych teorii są mieszkańcy wysp Pacyfiku, którzy kokosy jedzą na co dzień w dużych ilościach. Ludzie ci nie chorują na żadna ze wspomnianych chorób. Cieszą się dobrym zdrowiem i smukła sylwetka. Choroby cywilizacyjne wydają się trzymać od nich z daleka.