Kawa Rozpuszczalna i Słodzik-Cukier
Lepiej stosowadz słodzik czy cukier ?
Witaj,
Nie można jednoznacznie stwierdzić czy kawę należy pic, czy tez nie. To czy kawa ma pozytywny wpływ na nasz organizm, czy nie, powinniśmy ,,wyczuć" sami.
Filiżanka napoju sporządzonego z kawy mielonej zawiera ok. 120 mg kofeiny. Ta sama porcja napoju przyrządzonego z kawy rozpuszczalnej ma ok 65mg kofeiny. Badania sugerują, ze spożycie 300-400mg kofeiny dziennie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie.
Kawa ma bardzo skomplikowany skład chemiczny. W palonych ziarnach kawy jest ponad 2000 związków aktywnych biologicznie o rożnym wpływie na organizm. Kofeina jest najlepiej przebadana z substancji zawartych w kawie. Kawa ma ogólnoustrojowe działanie, m.in. pobudza, podnosi odporność na zmęczenie, poprawia pamięć, koncentracje, refleks. Przyspiesza metabolizm i proces spalania tłuszczu. Ma działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie oskrzeli. Dlatego może być stosowana przy hamowaniu nagłych ataków duszności oraz profilaktycznie przy astmie. Badania potwierdzają także pozytywny wpływ kofeiny na układ immunologiczny. Kofeina jest również znanym środkiem przeciwbólowym. Dlatego stosowana jest w lękacie przeciwbólowych. Picie kawy może także mieć pozytywny wpływ na stan układu moczowego, ponieważ kofeina działa moczopędnie. Spożywana jednak w nadmiarze może odwadniacze organizm. Dlatego zawsze po wypiciu kawy zaleca się uzupełnienie płynów w organizmie przynajmniej w takiej samej objętości, co wypita ilość kawy. Jednocześnie pamiętajmy, że wraz z woda usuwane są z organizmu niezbędne minerały. Ponadto kawa może powodować zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego i zwiększać ryzyko choroby wrzodowej. Ryzyko wzrasta w przypadku picia kawy na czczo. Pita zaś do posiłku utrudnia trawienie oraz ogranicza wchłanianie żelaza. Kofeina przyspiesza czynność serca, podnosi ciśnienie krwi, wzmaga jej przepływ ale również ma wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu całkowitego.
Kawa ma także właściwości zakwaszające organizm. Dlatego osoby pijące dużo kawy powinny zadbać o wprowadzenie do diety produktów alkalizującymi jak np. warzywa i owoce. Nadmierne spożywanie kawy może wpływać negatywnie na układ nerwowy powodując bezsenność, nadwrażliwość, nerwowość. Umiarkowane spożycie kawy wpływa na poprawę nastroju dzięki produkcji serotoniny, dopaminy i adrenaliny. Kawa jest również źródłem przeciwutleniaczy tj. kwasu chlorogenowego, kawowego oraz chinowego. Ten pierwszy ma wpływ na zmniejszenie absorbcji glukozy, a w konsekwencji zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, zmniejszając ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2 nawet o 50%. Jednocześnie należy pamiętać, ze kawa jest źródłem wolnych rodników w diecie. Jak wiadomo to właśnie wolne rodniki są odpowiedzialne za wszystkie procesy degradacje w organizmie, w tym procesy starzenia. Kawa jest bogatym źródłem witaminy PP.
Różnica miedzy kawa mielona a rozpuszczalna nie polega jedynie na formie parzenia. Kawa mielona powstaje po zmielenia ziaren kawy palonej. Zawiera zdecydowanie więcej substancji aktywnych niż kawa rozpuszczalna, która stanowi wyciąg z kawy palonej. Zawartość kofeiny w kawie mielonej jest wyższa niż w rozpuszczalnej. Podobnie jest z zawartością związków drażniących. Kawa rozpuszczalna ma zdecydowanie łagodniejszy wpływ na organizm. Ma to jednocześnie odzwierciedlenie w wartości przeciwutleniaczy i witamin. Jeśli chodzi o formy parzenia kawy mielonej, to najzdrowsza jest kawa filtrowana zaparzana w ekspresie. Natomiast najbardziej szkodliwa jest kawa mielona gotowana oraz zalewana wrzątkiem w filiżance. Dzieje się tak ze względu na to, ze może wpływać na podniesienie poziomu cholesterolu we krwi oraz możliwość przechodzenia związków drażniących do naparu, które mogą wywoływać problemy żołądkowe.
Jeśli lubisz słodzić kawę lepiej będzie jeśli użyjesz jakiegoś słodzika, np. erytrolu, ksylitolu lub stewii, zdecydowanie odradzam używania słodzików na bazie aspartamu. Również zwykły cukier nie będzie dobrym wyborem.