Zadaj pytanie

Kiedy warto założyć pas przeciwprzepuklinowy?

Witam. Zastanawiam się, w jakiej sytuacji i na jakie ćwiczenia warto, a nawet trzeba założyć pas na przepuklinę? Jak najlepiej przepukliny unikać? Dodam, że dopiero zacząłem przygodę z siłownią.
3831
3

Witaj,

  Wpływ na zachowania dysków międzykręgowych ma ciśnienie wewnątrz rzucane. Jego wzrost podczas napinania mięśni oddechowych powoduje zmniejszenie obciążenia działającego na dyski o 40%. Działanie pasa stabilizacyjnego polega na zwiększeniu ciśnienia wewnątrz-brzusznego, co obniża obciążenie mechaniczne kręgosłupa,

  Naczelnym zadaniem pasa stabilizacyjnego jest wspomaganie mięśni wokół kręgosłupa podczas ćwiczeń z wolnymi ciężarami oraz na niektórych maszynach. Do takich ćwiczeń nalezą głownie ćwiczenia ze sztanga i hantlami. Mam tu na myśli m.in wyciskanie sztangi sprzed klatki piersiowej i zza karku, przysiady ze sztanga.

     Pas treningowy stosowany jest w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się urazów sportowych, które mogą zostać spowodowane występowaniem dużych przeciążeń w okolicach odcinka lędźwiowego w czasie treningu. Podczas wykonywania ćwiczeń z dużymi ciężarami na kręgosłup oddziałują określone siły liczone w kilogramach na centymetr kwadratowy.

     Pasa treningowego należy używać z dużym wyczuciem. Mięśnie pod wpływem wysiłku siłowego starają się dostosować do nowych warunków, kolejne treningi zwiększają sile mięśniowa. Pas treningowy zakłóca w pewnym stopniu proces adaptacyjny, ponieważ jego działanie polega na wsparciu mięśni grzbietu i brzucha, które odpowiedzialne są za trzymanie ciała w pozycji wyprostowanej oraz odciążenie ich od wysiłku siłowego. Mięśnie te po pewnym czasie są mniej przystosowane do pełnej stabilizacji podczas ćwiczeń, przy których wcześniej wykorzystywany był pas treningowy. Nie oznacza to oczywiście, ze pas jest niepotrzebny, przeciwnie powinien być wykorzystywany gdy ciężar jest jest równy lub większy niż masa ciała ćwiczącego. Przy innych obciążeniach warto ćwiczyć bez niego. Ta zasada zapewni prawidłowy rozwój gorsetu mięśniowego wokół kręgosłupa oraz bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń z dużymi ciężarami.

       Jeśli zaczynasz swoją przygodę z siłownia nie zaniedbuj ćwiczeń brzucha i odcinka lędźwiowego, ponieważ jak już wspomniano pełnia one niebagatelna funkcje stabilizująca nasz kręgosłup podczas kolejnych treningów.

dodał odpowiedź 9 stycznia 2015 16:44
taki pas najlepiej zakładać gdy robić przysiady ze sztangą i masz założony spory ciężar lub do martwego ciągu gdy ciężar wynosi więcej niż sam ważysz.
dodał odpowiedź 26 lutego 2015 07:38
ta zasada ktora mowi ze jak ciezar jest rowny masie ciala czy wiekszy nie ma chyba sensu ja osobiscie waze w okolicach 70 kilogramow, a martwy ciag czy przysiad z 70 kilogramami to nie jest jakis spory wysilek, nawet przy ciezarze 150% masy ciala tez nie widze wielkiego sensu uzywac pasa. osobiscie pas polecam podczas bicia rekordow
dodał komentarz 26 lutego 2015 10:54
moje przysiady ze 100kg i szczupla sylwetka napewno beda bardziej niebezpieczne dla mnie bez pasa niz dla kogos niskiego i jest tak z wiekszoscia cwiczen ,,, tak mi sie wydaje przynajmniej,,,
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie