Dieta z nietolerancją laktozy
Witaj,
Warto zastanowić się nad zakupem białka jajecznego. Podstawowym białkiem występującym w jajkach jest owoalbumina. Eksperci od żywienia oszacowali BV białka jajecznego na poziomie 100, co czyni je białkiem wzorcowym i świetnie sprawdzającym się w procesie budowy tkanki mięśniowej. Przyswajalność tego białka określa się na 97%. Jest to produkt bogaty w aminokwasy egzogenne, w tym o rozgałęzionych łańcuchach. Warunkuje to stałe utrzymywanie się dodatniego bilansu azotowego.
Ciekawym połączeniem, nie wywołującym reakcji alergicznej jest mieszanka białka ryżowego i białka grochu. Oba białka znakomicie się uzupełniają. Białko ryżowe ma gładką teksturę i jest łatwo rozpuszczalne ale niepełnowartościowe, białko grochu uzupełnia to pierwsze dodając mu nieco właściwości żelujących. Profil aminokwasowy przypomina ten z serwatki. Niestety, jak dotychczas nie wykonano zbyt dużej ilości badań tej mieszanki, nie są więc znane żadne związki bioaktywne.
Nowość stanowi białko konopne produkowane z siemienia konopnego. Nie należy ono do ,,chudych” białek jednak nadrabia to dużą ilością błonnika i dobrymi proporcjami między kwasami tłuszczowymi omega 3 i omega 6. Należy jednak pamiętać, że te właściwe proporcje między omega 3 i omega 6 nie są niczym szczególnym jeśli nasza dieta nie jest dobra. Mam tu na myśli fakt, że większość ludzi spożywa wystarczające ilości kwasów omega 6, natomiast zbyt małą ilość kwasów omega 3. Podobnie rzecz się ma z błonnikiem, który jest korzystny dla naszego zdrowia, jednak umieszczenie go w shake'u może zbytnio go zagęścić i popsuć smak.
Białko możesz również uzupełnić z mięsa, ryb oraz jaj.
U niektórych osób można stosować farmakologiczna postać laktazy w tabletkach. Takie tabletki przyjmuje się jednocześnie ze spożywaniem mleka czy produktów mlecznych.
Reasumując, warto jest wypróbować każdą z zaprezentowanych przeze mnie opcji, bo tylko w ten sposób stwierdzisz, która z odżywek będzie dla Ciebie dobra.