Czy taka dieta ma sens ?
Witam. Jako, że nie jestem pełnoletni, chodzę do szkoły i sam na siebie nie zarabiam nie mam pieniędzy na konkretną dietę. Pomyślałem, że choć w jakimś stopniu postaram się jako tako tą dietę utrzymać. Mianowicie chciałbym stworzyć dietę bazując na tych produktach :
- Płatki owsiane
- Ryż
- Makaron
- Jajka
- Twaróg
I moje pytanie do was czy taka '' dieta '' ma sens ? Oczywiście to by były produkty na których bym bazował + do tego jeszcze zwykłe posiłki.
- Płatki owsiane
- Ryż
- Makaron
- Jajka
- Twaróg
I moje pytanie do was czy taka '' dieta '' ma sens ? Oczywiście to by były produkty na których bym bazował + do tego jeszcze zwykłe posiłki.
1614
6
dodał odpowiedź 30 listopada 2014 21:52
Siemanko,
Za budowanie masy mięśniowej jest odpowiedzialna dieta. Dieta z nadwyżką kalorii. Na początku będziesz musiał obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne . Tutaj masz film jak to zrobić: https://www.youtube.com/watch?v=RUTIdcNe9uo Swoje zapotrzebowanie i makroskładniki czyli ( węglowodany, biała i tłuszcze ) możesz obliczać w kalkulatorze na potreningu.pl Spożywaj takie produkty jak: - Węglowodany: ryż, makaron, kasze, płatki owsiane, ziemniaki, - Białko: białko jaj, chude mięso, chude twarogi, serki wiejskie - Tłuszcze: żółtka jaj, różne rodzaje orzechów, oliwa z oliwek. Staraj się spożywać posiłki w jednakowych porach co 2,5-3h. W posiłkach ( śniadanie i około treningowe ) powinno znajdować się najwięcej kalorii. W posiłkach około treningowych unikaj tłuszczy. Podziel sobie tak posiłki żebyś dziennie zjadał ich 5-6 posiłków. Ważna rzeczą na masie jest trening cardio. Wykonuj go 3 razy w tygodniu po 30 minut. Najlepiej taki trening jakbyś wykonał rano na czczo przed śniadaniem lub po treningu siłowym. Zaraz po treningu siłowym uzupełnij węglowodany oraz białko: Węglowodany: MaxCarb, vitargo lub banany a białko to odżywka białkowa np Whey 100. Co do samego treningu to jak jesteś początkującym polecam Ci żebyś przez 6-8 tyg trenował FBW. Poczytaj sobie o nim na internecie ;) Masz tutaj ciekawe przepisy na śniadanie, obiad: http://www.musculardevelopment.pl/mdnews-tv/kuchnia-md/ Oraz możesz korzystać z Dietetycznej kuchni na zapytaj trenera. Pozdrawiam :)
dodał odpowiedź 30 listopada 2014 21:55
Witaj,
Produkty to nie wszystko, oczywiście jest to dobry krok w odpowiednie odżywianie. Jednak bardzo ważne będzie zapotrzebowanie kaloryczne. Oblicz zapotrzebowanie z tego wzoru : waga*24*współczynnik aktywności (1.1-1.5) i dodaj od 300-500 kcal (budowa masy mięśniowej) lub odejmij 300-500 Kcal (redukcja wagi) . Jeśli przy budowaniu masy mięśniowej waga nie ruszy z miejsca to dodaj 300 Kcal i dodawaj tak do oporu, aż waga nie ruszy w górę. Następnie całe to zapotrzebowanie rozłóż na następujące makroskładniki : węglowodany 50% / białko 20-30% / tłuszcze 30-20%. Postaraj się unikać : fast foodów,słodyczy,napojów słodkich oraz żywności przetworzonej. Staraj się jeść co 3 godziny i od 5-6 posiłków w ciągu dnia. Staraj się korzystać z następujących produktów : węglowodany - makarony,ryże,płatki owsiane,płatki żytnie,płatki jaglane oraz orkiszowe,produkty z pełnego ziarna,ziemniaki / białko - mięsa,ryby,jaja,nabiał / tłuszcze - wszelkie orzechy (migdały,słonecznik czy orzechy włoskie), oleje,oliwa. Bardzo pomocne przy liczeniu kalorii są takie serwisy jak : Potreningu czy MyFitnessPal. Przy redukcji tkanki tłuszczowej bardzo ważny będzie trening areobowy - wykonuj go 2-3x w tygodniu, w zakresie 30-45min. Forma trening areobowego : chodzenie,bieganie,jazda na rowerze, skakanie na skakance. Pozdrawiam
dodał odpowiedź 30 listopada 2014 21:58
Każda dieta ma sens, dodatkowo napiszę, że tanim źródłem białka w diecie są ponadto podroby np. serca drobiowe czy kurczak: pierś z kruczaka(kiedy jest w promocji) czy udka z kurczaka, podudzie z indyka. Dobrym i tanim źródłem węglowodanów jest chleb żytni razowy. Pamiętaj, że najważniejsze jest utrzymywanie nadwyżki kalorycznej i stałej ilości ustalonych makroskładników. Oblicz swoje zapotrzebowanie z pierwszego wzoru z linku: http://www.kfd.pl/obliczanie-zapotrzebowania-kalorycznego-55637.html/ i dodaj do niego jakieś 10% kalorii z zapotrzebowania. Kalorie dodawaj powoli zaczynając od swojego normalnego zapotrzebowania.(jakieś 100 kalorii na tydzień). Kalorie i makroskładniki możesz liczyć w kalkulatorze kalorii np. na Potreningu.pl Jedz 2-3 g biała na kilogram masy ciała(około 2 g białka pochodzenia zwierzęcego), 1g tłuszczy, a resztę zapotrzebowania uzupełniaj jedząc węglowodany. 1 g białka = 4 kcal, 1 g węglowodanów = 4 kcal, 1 g tłuszczy = 9 kcal.
Gotowe szablony posiłków diety na masę masz w Internecie. Na śniadanie polecam owsiankę z jajkami gotowanymi na twardo czy na miękko lub formie omleta lub jajecznicy. Do mięsa typu pierś/udko z kurczaka lub indyka czy serduszek drobiowychpolecam ryż lub kaszę gryczaną oczywiście z warzywami i odrobiną tłuszczu typu oliwa z oliwek. Na ostatni posiłek przed snem najlepiej spożyć jakieś wolnowchłanialne źródło białka np. kazeinę, twaróg czy serek wiejski z orzechami lub rybę + węglowodany (w mniejszej ilości). Braki białka w diecie możesz uzupełniać odżywką białkwą np. Trec Whey 100. Po treningu możesz pić carbo np. MaxCarb lub uzupełnić cukry proste w postaci owoców lub żelek. Dobrym połączeniem po treningu jest odżywka białkowa i carbo/owoce/żelki.
dodał odpowiedź 1 grudnia 2014 01:06
Produkty jak najbardziej okej, tylko brakuje mięsa oraz dobrej jakości tłuszczy. Pamiętaj też o tym, że twaróg nie jest pełnowartościowy białkiem i to takie średnie źródło białka. Pamiętaj, że ustalając dietę zaczyna się od policzenia CPM - ilośc kcal potrzebnej do utrzymani wagi. Jak będziesz potrzebować pomocy z dietą to komentuj post.
dodał odpowiedź 1 grudnia 2014 20:40
Pewnie.Mam tak samo i daje rade ;) :)