Zadaj pytanie

Podciąganie na drążku dla laika

Hej Michał, Zacząłem się podciągać na drążku i jest to mój pierwszy raz, daję rade tylko 2x i robię podciąganie na krześle, szerokim nachwytem. Nogi ugięte w kolanach i pod stopy daję krzesło, aby sobie pomagać. Nie wiem czy robię to dobrze, na internecie nie mogę znaleźć żadnych filmików instruktażowych jak poprawnie wykonywać podciąganie z krzesłem. Dodam, aby się pochwalić, że schudłem 22kg samą zmianą jedzenia ( po części inspirowaną twoimi filmikami ;)) ) zacząłem biegać i teraz dorzuciłem do tego pompki + drążek. Pytanie: Czy omówił / pokazał byś to przy okazji jakiegoś filmiku?
940
9

Witaj,

Podciąganie na drążku można wykonywać w celu: podniesienia wytrzymałości mięśniowej lub poprawy siły ogólnej lub rozbudowy masy mięśniowej. Oczywiście w zależności od celu, sposób wykonania ćwiczenia będzie się nieco różnił. Ze względu na cel, inna będzie liczba powtórzeń, czas przerwy miedzy kolejnymi seriami oraz tempo wykonywania podciągnięć.

        Standardowy ruch podciąganie zaczynamy od pełnego zwisu na drążku nachwytem lub podchwytem. Następnie podciągamy się do góry do momentu aż broda nie znajdzie się nad drążkiem. Opuszczamy się pomału do pełnego wyprostu rak.

        Mięśniami głównymi pracującymi w czasie ćwiczenia są: m. Najszersze grzbietu, m. Czworoboczny, biceps. Pracują tez mięśnie pomocnicze: prosty brzucha, tricepsy, piersiowe większe, zębate, prostownik grzbietu, naramienne.

       Jak widzisz, podciąganie na drążku angażuje praktycznie polowe ciała. Warto wiec skorzystać z kilku ćwiczeń aby je opanować:

      

1. Ustawiamy gryf maszyny Smitha w miarę w niedużej odległości od podłogi. Następnie kładziemy się pod gryfem. Ręce rozstawione są na szerokość barków, opieramy się na piętach, tułów jest wyprostowany i napięty. Chwytamy gryf nachwytem i przyciągamy tułów w stoję gryfu. Cały czas kontrolujemy ruch. Po osiągnięciu pozycji, w której klatka piersiowa dotyka gryfu, pomału opuszczamy się w stronę podłogi. Aby ułatwić sobie ćwiczenie, podnosimy gryf wyżej, nasze ciało jest teraz bardziej w pionie, co pozwala ułatwić zadanie. W druga stronę, jeśli chcemy aby ćwiczenie było trudniejsze, opieramy piety np. Na niskiej ławce, wówczas nasze ciało jest bardziej w poziomie. Analogiczne ćwiczenie możemy wykonać na linach TRX.

2. Stajemy pod drążkiem, następnie skaczemy tak wysoko aby znaleźć się w pozycji górnej, czyli broda nad drążkiem. Z pozycji górnej opuszczamy się bardzo wolno. Czynność tę powtarzamy aż do zmęczenia mięśni. Warto także włączyć ćwiczenia izometryczne polegające na zwinie w pozycji górnej (zwiększenie siły głownie bicepsów) oraz dolnej (aktywacja mięśni przedramion). Skurcz powinien być utrzymywany 5-10 s.

3. Podciąganie z pomocą partnera. Chwytamy drążek nachwytem lub podchwytem, unosimy się ku gorze, zaś partner chwyta z tylu za nasze kostki. Utrzymuje przez chwile pozycje górna, po czym już samodzielnie, opuszczamy się pomału w dół. Ten wariant ma te zaletę, ze partner może stopniować pomoc.

4. Podciąganie z pomocą specjalnej gumy. Wiążemy gumę na drążku. Następnie jedno kolano umieszczamy w gumie (pozycja kleju jednonóż) i podciągamy się w gore. Dostępne są gumy o rożnej grubości. Im cieńsza guma, tym ciężej się jest podciągać.

        Każde z ćwiczeń staraj się wykonywać w 3-5 seriach od 3-10 powtórzeń. Ilość powtórzeń, w miarę postępów, będzie większa. Oczywiście jest sporo ćwiczeń angażujących te same mięśnie, co podciąganie na drążku, np. Wiosłowanie sztanga w opadzie tułowia lub wiosłowanie hantlami. Warto również dodać ćwiczenia angażujące biceps, takie jak ugięcia ramion ze sztanga lub handelkami oraz triceps: pompki tyłem.

dodał odpowiedź 29 listopada 2014 10:25
Zapomniałem dodać... Chciałbym dorzucić L-Karnitynę, waga już nie spada a ćwiczę i biegam tylko w weekendy, czy nie jest to za mało aby opłacalne było stosowanie L-Karnityny? Dodam, że nie jestem w stanie trenować więcej bo na tygodniu pracuję w delegacji i nie mam czasu ani już sił po pracy :(
dodał odpowiedź 29 listopada 2014 11:59
Siemanko, Jak dopiero zaczynasz się podciągać to polecam Ci książkę Skazany na trening. Masz tam bardzo fajnie opisane jak się podciągać itp. Pozdrawiam ;)
dodał odpowiedź 29 listopada 2014 15:07
Witaj, Tutaj polecam filmy Jana Łuki z ekipy Zapytaj Trenera. Co do zakupienie l-karnityny. Tutaj przy utracie takiej ilości wagi i zastoju śmiało mogę polecić ciut mocniejszy termogenik typu : Clenburexin oraz tłuszcze CLA. Możesz także zwykłe bieganie zamienić na trening interwałowy. Pozdrawiam
dodał komentarz 29 listopada 2014 15:32
dzięki ;) Co do interwałów to na prawdę nie chce ich. Po prostu lubię wyjść pobiegać 70+/- minut, doładować baterię, biegam nie żeby schudnąć tylko typowo rekreacyjnie ;)
dodał komentarz 29 listopada 2014 15:39
To tutaj przy takich długich treningach, polecam zażywanie BCAA lub węglowodanów prostych podczas treningu. Jeśli bardzo dużą uwagę przykuwasz to budowania mięśni. Możesz także rozbić bieganie na parę krótszych treningów. Pozdrawiam :)
dodał odpowiedź 30 listopada 2014 20:40
Aby zwiększyć ilość podciągnięć, polecam podciągać się 2-3 razy w tygodniu po jakieś 4 serie. Jeżeli już chcesz podciągać się z nogami na krześle, to staraj się nimi nie podciągać, powinny one swobodnie być położone na krześle. Zawsze możesz podciągać się bez krzesła, na pewno nie podciągniesz się na początku dużo razy, lecz z czasem powinieneś odnotowywać postępy.
dodał komentarz 30 listopada 2014 21:55
nie jestem w stanie podciagac sie tyle razy w tygodniu bo jak napisalem pracuje w delegacji i mam tylko weekend :) jak nie pomagam sobie nogami to dam rade max 3x sie podciagnac... jaki to ma sens i jak mam zrobic 4 serie o.O
dodał komentarz 30 listopada 2014 22:00
Nawet jedno dobrze wykonane podciągnięcie ma sens, staraj opuszczać się wolniej - to powinno przyspieszyć efekty.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie