Zadaj pytanie
28 listopada 2014 21:28

Tauryna, Brać czy nie ?

Czy warto brać taurynę nawet gdy ma się przerwę od silowni ?
3083
4

Witaj,

 

       Tauryna jest aminokwasem, jednak innym od tych, które budują białka mięśniowe. Różnica polega na tym, ze grupa kwasowa tauryny nie pochodzi od organicznego kwasu karboksylowego ale od nieorganicznego, siarkowego. Najwięcej tauryny zgromadzone jest w mięśniach szkieletowych, zaś jej masa stanowi 1/1000 masy ciała człowieka. Należy wiedzieć, ze żaden wolny aminokwas nie osiąga, aż tak wysokiego stężenia.

     Niektóre badania sugerują, ze taurynę można zaliczyć do aminokwasów warunkowo niezbędnych. Co prawda jesteśmy w stanie ja syntetyzować w pewnych ograniczonych ilościach, jednak jej niedobór może się objawiać pod postacią uszkodzenia niektórych tkanek. We współczesnej medycynie aminokwas ten jest wykorzystywany w kardiologii, onkologii, diabetologii i neurologii. W sporcie wyczynowym, zaś pełni ważne funkcje anty kataboliczne, anaboliczne oraz lipolityczne.

      Katabolizm białek mięśniowych zachodzi najintensywniej podczas wysiłku fizycznego oraz snu. W tych momentach enzymy kataboliczne rozkładają białka, aby uwolnić zmagazynowane tam aminokwasy, które w tych momentach potrzebne są innym tkankom. Co prawda aminokwasy mogą być transportowane na duże odległości, jednakże z mięśni do mózgu, wątroby czy tez nerek droga jest daleka. W takiej sytuacji nie transportowane są całe aminokwasy, lecz azot aminowy występujący głownie pod postacią glutaminy i alaniny. Następnie w wyniku procesów transaminacji grupa aminowa z jednego aminokwasu przekazywana jest na ketokwasy, który staje się aminokwasem. Katabolizm ustaje wiec przy wysokim poziomie glutaminy. Podobna funkcje pełni tauryna. Świadczą o tym dwa fakty. Po pierwsze, ok. 50% niebiałkowego azotu pozostaje w organizmie poza białkami i jest głownie zmagazynowana w postaci tauryny. Po drugie, im więcej przyjmujemy tauryny, tym mniej glutaminy wytworzy organizm, co sugeruje, ze tauryna może zastąpić glutaminę w transporcie azotu. Aby uzupełnić pule tauryny, organizm musi dziennie pozyskać jej ok. 4g. Polowe z tego uzupełniamy dieta, resztę zaś organizm odtwarza z cysteiny i metioniny, a wiec aminokwasów pozyskiwanych głownie z degradacji białek mięśniowych. Niestety tych aminokwasów jest mało, toteż organizm musi rozłożyć wiele białek. Badania sugerują, ze spożycie 1g tauryny pozwala oszczędzić 120g białek mięśniowych.

        Tauryna ponadto łączy się z glutaminą dając glutataurynę, pertyt o aktywności zbliżonej do glutationu, który posiada właściwości antykataboliczne, antyoksydacyjne i anaboliczne. Istotny jest wpływ tauryny na aktywność hormonów anabolicznych. Tauryna stymuluje trzustkę do wytwarzania insuliny, jednak działa poprzez inny mechanizm niż glukoza (glukoza stymuluje wydzielanie insuliny. Nadmiar insuliny prowadzi jednak często do insulinooporności, podczas której na anaboliczne aktywność insuliny słabo reaguje tkanka mięśniowa,a silnie tłuszczowa). Glukoza stymuluje insulinę poprzez produkty swojego rozpadu, natomiast tauryna wpływa na receptory zlokalizowane w błonie komórek trzustkowych. Tak wiec nadmiar glukozy niszczy komórki trzustkowe, tauryna natomiast ochrania je, regeneruje i usprawnia. Oprócz tego, tauryna zwiększa wrażliwość tkanki mięśniowej a zmniejsza tłuszczowej na anaboliczne aktywność insuliny.

      Taurynę uważa się tez za skuteczna w procesie transportu kreatyny. Insulina istotnie wspomaga proces transportu i gromadzenia kreatyny w komórkach mięśniowych. Dlatego tez substancje stymulujące insulinę stały się ważnymi dodatkami do kreatyny. Najprostszym z nich jest glukoza. Jednak posiada ona wady, o których już wspomniano. Niedoskonałości te może częściowo niwelować tauryna. Dlatego często tauryna jest częścią składowa preparatów kreatynowych.

       Tauryna pomaga w kontroli dystrybucji glukozy do tkanek przy diecie obfitej w węglowodany. Dzięki jej działaniu, glukoza wykorzystywana jest głownie do produkcji glikogenu, w mniejszym stopniu natomiast przenika do tkanki tłuszczowej i ulega zmagazynowania w postaci tłuszczu zapasowego. W przypadku diety niskowęglowodanowej, tauryna stymuluje uwalnianie hormonów: noradrenaliny, adrenaliny, somatotropiny, glukagonu. Hormony te spalają tłuszcz w oparciu o ten sam mechanizm, co termogeniki. Ponadto, tauryna oddziałuje na przekaźniki relaksacyjne w mózgu i w efekcie opóźnia pojawienie się uczucia zmęczenia.

       Reasumując, taurynę można przyjmować zarówno w dni treningowe jak również beztreningowe.

dodał odpowiedź 28 listopada 2014 21:38
Witaj, Tauryna jest bardzo dobrym suplementem. Bardzo pomaga gdy organizm jest zmęczony, polepsza syntezę białek czy wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Jednak jego nadwyżka może powodować kolosalne skutki, tauryna podwyższa ciśnienie i dla osób które mają nadciśnienie jest ona nie wskazana. Staraj się nie przekraczać dziennej dawki tauryny, gdyż podwyższenie ciśnienia (nadciśnienie) może prowadzić nawet do śmieci (po przez zawał czy udar). Pozdrawiam
dodał odpowiedź 28 listopada 2014 21:40
Podczas dłuższej przerwy od siłowni zrezygnowałbym ze wszelkich suplementów, daj wtedy czas na regenerację organizmowi, a jednocześnie odpocząć od suplementów. :)
dodał odpowiedź 29 listopada 2014 12:18
Siemanko, nie taurynę bierz tylko w dni treningowe. Pozdrawiam
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie