Zadaj pytanie
25 listopada 2014 19:26

Efekty brania kreatyny???

Jakie po tym efekty przyrosną mi po tym mięśnie oraz siła tak ?
1352
4

Witaj,

 

Kreatyna to substancja posiadająca właściwości odbudowy związków wysokoenergetycznych (ATP). W organizmie kreatyna wytwarzana jest z aminokwasów: argininy, metioniny i glicyny. Zawartość kreatyny w kilogramie czerwonego mięsa wynosi 4g. Są to niewielkie ilości. Pokusa pokrycia całego zapotrzebowania jedynie mięsem byłaby bardzo niekorzystna w skutkach dla ćwiczących.
Niewielkie ilości kreatyny znajdują się w komórkach mięśni. Po związaniu kreatyny zresztą kwasu fosforowego odbudowywane są zasoby ATP. Zasoby fosfokreatyny odtwarzane są po wysiłku i w godzinach nocnych w obecności enzymu kinazy kreatynowej, kiedy poziom ATP jest wysoki.
Jak widać fosforan kreatyny ma kluczowe znaczenie przy odbudowie ATP. Co istotne, wspomaga on resyntezę ATP w wysiłkach krótkich i intensywnych, mam tu na myśli chociażby sprinty lub trening siłowy. Trening o charakterze siłowym lub szybkościowym, wsparty suplementacją kreatyny, pozwala zwiększyć potencjał energetyczny komórek mięśniowych oraz zmniejsza zakwaszenie mięśnia (mniejsze zakwaszenie pozwoli na większą intensywność i objętość treningu). Dlatego warto suplementować kreatynę.
Dzięki wzrostowi kreatyny, a następnie fosfokreatyny w komórkach mięśniowych, co prowadzi do przyspieszenia resyntezy ATP, opóźnia się proces zmęczenia i ułatwiony zostaje proces regeneracji podczas wykonywania serii o maksymalnej intensywności. Kreatyna wpływa korzystnie na przyrost beztłuszczowej masy ciała, zwiększając moc anaerobową.
Istnieją kontrowersje co do sposobu podawania kreatyny. Zaleca się dwufazowy sposób przyjmowania suplementu, polegający na 4-5 dniowej fazie ładowania i 5-6 tygodniowej fazie podtrzymania. W pierwszej fazie stosuje się duże dawki kreatyny sięgające 25g dziennie, natomiast w drugiej 3-5g dziennie. Chcąc uzyskać optymalne efekty wspomagania kreatyną należy przyjmować ja przed i po treningu. Dawkę przedtrenigową proponuje się stosować na 30-60 min przed wysiłkiem popijając wodą, natomiast 1-2h po treningu należy przyjąć drugą dawkę wraz z sokiem owocowym o wysokim IG. 5-6 tygodniowe cykle suplementacji proponuje się dzielić 2-3 tygodniową przerwą. Po ok. 15 dniach stosowania suplementu, mięśnie ulegają wysyceniu kreatyną, a wrażliwość receptorów kreatynowych we krwi maleje, co prowadzi do zmniejszenia zdolności mięśni do gromadzenia kreatyny. Przerwa w podawaniu suplementu spowoduje chwilowe obniżenie jej poziomu i ponowne zwiększenie wrażliwości receptorów.
Wadą kreatyny jest łatwa przemiana tego związku do kreatyniny. To tłumaczy konieczność przyjmowania dużych dawek suplementu. Właśnie z tego powodu szukano takich substancji, które przekształcają się do kreatyniny w umiarkowanym stopniu lub nie przekształcają się wcale. Do tych form należą estry kreatyny: jabłczan i etyl kreatyny.

         Estryfikacja to jeden ze sposobów zwiększania biodostępności rożnych substancji z przewodu pokarmowego do tkanek docelowych. Estry są bardzo odporne na trawienie. Estry kreatyny przenikają niemal w całości do tkanek docelowych, głownie do tkanki mięśniowej, bez strat w przewodzie pokarmowym, czyli bez przemiany w kreatynina. W mieśniach kreatyna uwalniana jest z estrów stopniowo. To powolne tempo w warunkach spoczynkowych powoduje, ze uwolnione aminokwasy mogą być systematycznie zagospodarowywane do syntezy białek mięśniowych.

        Podczas wysiłku fizycznego wzrastają zarówno temperatura oraz kwasowość wnętrza komórki. Sprzyja to rozrywaniu wiązań estrowymi. Kreatyna jest wiec łatwo uwalniana i kierowana do zadań związanych z odtwarzaniem ATP i skurczem mięśniowym. Po wysiłku, zaś, kiedy zakwaszenie i temperatura wracają do poziomu fizjologicznego, estry kreatyny mogą powstawać na nowo i tworzyć pule magazynowana,a ryzyko przemiany w kreatynina jest wówczas niewielkie. Lepiej od jabłczanu radzi sobie w tej sytuacji ester etylowy kreatyny. Estry etylowe pozwalają na systematyczne uwalnianie kreatyny z połączeń estrowych i chronią cząsteczki kreatyny przed przemiana do kreatynina w warunkach spoczynku.

         Wróćmy jeszcze na moment do monohydratu kreatyny. Wiadomo, ze przyjmowanie kreatyny wywołuje zwiększone magazynowanie w komórkach mięśniowych. Mało tego, suplementacja kreatyna wpływa na zwiększenie zdolności tkanki mięśniowej do magazynowania glikogenu. Przyjmuje się, ze 1g glikogenu mięśniowego ,,wiąże" ok. 2-4g wody. Tak wiec w okresie stosowania kreatyny dochodzi do wyraźnego zwiększenia obwodów mięśniowych, co często mylnie utożsamiane jest z przyrostem tkanki mięśniowej.

       Nie należy jednak myśleć o kreatywnie jako o substancji, która pozwala wypracować tylko doraźne efekty. Zwiększone uwolnienie komórek mięśniowych poprawia dostępność ATP oraz pociąga za sobą szereg reakcji biochemicznych, które doprowadzają do zwiększenia aktywności enzymów odpowiedzialnych za syntezę białek mięśniowych. Jednocześnie hamują aktywność enzymów katabolicznych. Trzeba jednak patrząc na to wszystko realnie, wątpię, że uda sie komuś w ten sposób zyskać nagle 4 kg suchej masy mięśniowej, kilogram będzie niebywałym sukcesem.

      Reasumując, działanie kreatyny polega na tworzeniu dobrego środowiska wewnątrzkomórkowego do budowy masy mięśniowej i rozwoju siły. Ten efekt jest jednak doraźny. Jednak to, ile tkanki mięśniowej uda nam się w czasie działania kreatyny zbudować, zostanie również po cyklu. Pamiętajmy jednocześnie, że trening to podstawa.

dodał odpowiedź 25 listopada 2014 19:35
Witaj, Kreatyna to nie jest cudowny suplement po którym nagle wzrośnie masa mięśniowa oraz siła. Oczywiście przez lepsze i szybsze dostarczanie energii ATP do mięśni, możemy osiągnąć po przez dietę i odpowiedni trening lepsze osiągi podczas treningu = większe przyrosty oraz siła. Pamiętaj o odpowiednim treningu oraz diecie z nadwyżką kaloryczną (podstawa do budowania masy mięśniowej). Pozdrawiam
dodał odpowiedź 25 listopada 2014 19:37
Kreatyna, a zwłaszcza monohydrat nabiera wodę w komórkach mięsniowych, przez co widoczny jest efekt "napompowania" wodą. Po za tym kreatyna wspomaga regenerację i rozkład wiązań fosforowych, przez co możliwy jest wzrost energii i siły mięśniowej. Oczywiście warunkiem prawidłowego działania kreatyny jest niezbędna dieta, bez której nie będzie dużych efektów. Dieta to podstawa :)
dodał odpowiedź 27 listopada 2014 12:40
Siemanko, Jeśli masz odpowiednio dobraną diete to zauważywszy: lepszą wytrzymałość oraz wzrost siły.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie