Czy jest jakaś różnica olej a oliwa?
Witaj,
Powszechnie uważa się oliwę z oliwek za najbardziej wartościowy produkt. Produkt ten jest uznawany niejako za podstawowy w diecie śródziemnomorskiej, która uznawana jest za najzdrowsza. Oliwa z oliwek niewątpliwie jest bardzo zdrowa, jednak analiza składu innych tłuszczów roślinnych, wskazuje na przewagę innych olejów, takich jak przykładowo olej lniany lub olej rzepakowy.
Szczególnie ten drugi olej jest bogatym źródłem kwasów omega 3, które są dla naszego organizmu najcenniejsze. Olej ten zawiera również kwasy omega 6. Ponadto miedzy tymi kwasami tłuszczowymi zachowane są właściwe proporcje, które wynoszą 2:1. Przyjmuje się, że najkorzystniejsze dla naszego zdrowia jest ograniczenie kwasów omega 6 na rzecz omega 3. Nie oznacza to oczywiście, ze musimy je całkowicie wyeliminować. Dlaczego to jest ważne? Otóż badania wykazały, ze kwasy omega 6 inicjują sporo pozytywnych działań wewnątrz organizmu. Niestety przyjmowane w nadmiarze zaczynają szkodzić. Biorą wtedy wiec udział w stanach zapalnych organizmu, stwardnieniu tętnic i niewłaściwym funkcjonowaniu mózgu. Omega 3 blokują ich negatywne działanie, dlatego właśnie właściwe proporcje są tak bardzo ważne. Przyjmuje się, że stosunek kwasów omega 3 do omega 6 powinien wynosić 6:1 lub 4:1. W oliwie z oliwek proporcje te wyglądają inaczej, z uwagi na fakt, ze kwasów omega 6 jest więcej niż omega 3, stosunek ten wynosi 9:1. Na marginesie warto dodać, ze kwasy omega 3 i omega 6 pełnia znacząca role w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, takich jak: choroby układu krążenia, choroba niedokrwienna serca i udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, niektórych nowotworów. Poza tym są prekursorami prostaglandyn- hormonów tkankowych pełniących ważne funkcje w organizmie. Średnie dzienne zapotrzebowanie na NNKT dla dorosłego człowieka wynosi 8-10g. Również bogatym źródłem kwasów omega 3 i omega 6 jest olej lniany. Także w tym przypadku zachowane są właściwe proporcje pomiędzy tymi kwasami tłuszczowymi. Co więcej zawartość omega 3 wynosi aż 51%. Niestety kwasy te zawarte w oleju lnianym są bardzo podatne na utlenianie, co może wynikać m.in z braku witaminy E, która ma właściwości przeciwutleniające. Dlatego tez olej lniany ma bardzo krotki okres przydatności do spożycia i musi być przechowywany w szczególnych warunkach. Ze względu na zawartość witaminy E, zdecydowanie bardziej można polecić olej rzepakowy.
Przewaga oleju rzepakowego uwidacznia się także w zakresie niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Składniki te oddziałują negatywnie na nasz organizm, zwiększając ryzyko chorób serca. Olej rzepakowy ma najmniejsza ze wszystkich tłuszczów zawartość tych kwasów. Wynosi on 15%, podczas gdy oliwa z oliwek ma ich 15%.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na zawartość kwasu oleinowego. Kwas oleinowy m.in przyczynia się do obniżenia poziomu ,,złego" cholesterolu oraz wysokiego ciśnienia tętniczego. Stanowi źródło przeciwutleniaczy. Działa antyoksydacyjnie, niszcząc wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia organizmu. Wzmacnia odporność. Ponadto wspomaga tez pamięć. W przypadku oleju lnianego zawartość tego kwasu wynosi 23%, co jest wartością zbliżona dla większości olejów roślinnych. Najbogatszym źródłem kwasu oleinowego jest oliwa z oliwek (75%) i olej rzepakowy (62%).
Jak widzisz więcej przemawia za stosowaniem olejów niż oliwy.