Problem z stawami :)
Dużo słyszałem o animal flex podobno bardzo chwalą :)
Witaj.
Aby moc mówić o preparatach ,,na stawy" warto poznać kilka faktów. Po pierwsze stawami nazywamy połączenia pomiędzy naszymi kośćmi. Ich końcowe fragmenty noszą nazwę powierzchni stawowych. Otacza je tzw. jama stawowa, wypełniona mazią stawowa, w której znajdziemy sporo substancji o charakterze tłuszczowymi, które zmniejszają tarcie wewnątrz stawu. Dodatkowo powierzchnia kości pokryta jest tzw. chrząstką stawowa, która również zmniejsza tarcie pomiędzy parą kości. Całość znajduje się w torebce stawowej, która produkuje maź stawową.
Problemy ze stawami zaczynają się, kiedy mazi stawowej zaczyna się robić mniej. Skutkuje to bólem, trzeszczeniem i sztywnością stawu.
Preparaty na stawy możemy podzielić na kilka grup: te oparte na chondroitynie, kolagenie, glukozaminie oraz mieszance tych substancji. Są tez suplementy z wyciągów ziołowych oraz te oparte na enzymach.
Kariera suplementów na stawy rozpoczęła się od preparatów na bazie glukozaminy. Glukozaminy zbudowana jest z glukozy i aminokwasu glutaminy. Związek ten pobudza komórki chrząstki do produkcji złożonych cukrów i białek. Glukozamina jest niezbędna do syntezy glukozaminoglikanów, związków zatrzymujących wodę w chrząstce. Dzięki temu jest ona elastyczna i zdrowa. Glukozamina ma ponadto działanie ochronne, co czyni ją pomocną w leczeniu urazów chrząstek stawowych. Glukozamina wzmacnia stawy, stymuluje syntezę kolagenu dostarczając go do odbudowy chrząstki stawowej. Z drugiej jednak strony pojawiają się publikacje donoszące o tym, że glukozamina wcale nie jest dobrym preparatem. Wszystko poszło o zaburzenie syntezy proteoglikanów. Dostarczanie glukozaminy miało odwrócić te sytuacje. Badania z 2010r. podważyły te teorie.
Jeśli jednak decydujecie się na stosowanie glukozaminy to warto wiedzieć, że dobowa dawka preparatu powinna wynosić 1500mg. Dawkę te można przyjąć jednorazowo lub podzielić na 3 porcje.
Preparatów opartych na glukozaminie jest wiele: Aflexin Glukozamina, Arthrostop Classic (z dodatkiem wit. C), Glukozamina firmy Naturell z dodatkiem manganu, Olimp Glucosamine Flex, Opokan Arto. Wszystkie zawierają po 500 mg glukozaminy. Bardziej skoncentrowanymi preparatami są: Artresan 1 a day oraz Olimp Gold Glucosamine 1000.
Chondroityna często znajduje się w preparatach w połączeniu z glukozaminą. Dawki wahają sie od 10-400mg. W literaturze działanie chondroityny bywa również bardzo mocno kwestionowane.
Chondroityny nie znajdziemy jako samodzielnych preparatów. Wyjątek stanowią jedynie: Chodrex oraz Structum. O wiele częściej występuje w parze z kolagenem, kwasem hialuronowym albo Glukozaminą. Najlepiej pod względem ilości dawek chondroityny wypadają preparaty: Olimp Glucosamine Plus oraz Arthon Complex.
Obecnie coraz większa popularność zyskują preparaty oparte o kolagen i kwas hialuronowy. Występują one w formie tabletek, kapsułek oraz proszku. Jęli chodzi o tabletki, to najpopularniejsze są trzy preparaty: Cignon, Flexus i Orton Flex. W pierwszym znajdziemy 80mg kolagenu typu I. Flexus z kolei posiada bogatszy skład, znajdziemy w nim m.in siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, siarczan glukozaminy oraz kolagen typu II. Kwas hialuronowy znajdziemy tez w: Arthroblock forte, Artrostaw oraz Collaflex.
Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o rożnych typach kolagenu, ponieważ niektóre preparaty zawierają kolagen typu I, inne zaś typu II. W organizmie człowieka występuje kilka typów tego białka. Kolagen typu I jest najbardziej rozpowszechniony w naszym organizmie, znajdziemy go w tkance łącznej, w ścięgnach, skórze, tkance podskórnej oraz tkance łącznej kości. Głównym zaś miejscem występowania kolagenu typu II są chrząstki stawowe. Warto wiec przy zakupie preparatu na stawy, wybierać ten z dodatkiem kolagenu typu II.
Jak widzisz preparatów jest sporo, osobiście polecam Trec Joint Therapy Plus, który zawiera siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, hydrolizat kolagenu oraz wapń. Olimp Glucosamine Plus, Olimp Flexagen ze względu na dość wysokie dawki glukozaminy i chondroityny.