czy można jeść czerwone mięso
Witaj.
Mięso dzielimy na białe i czerwone. Podział ten nie jest dyktowany jedynie kolorem ale również zawartością tłuszczu i rodzajem. Mięso białe to przykładowo kurczak, indyk, królik, czerwone zaś to wołowina, wieprzowina, kaczka, gęś, baranina. Białe mięso ma na pewno mniej tłuszczu a co za tym idzie mniejszą ilość cholesterolu. Cholesterol choć potrzebny nam do życia to jednak w większych ilościach niekorzystnie wpływa na nasze serce. Ponadto mięso białe jest mniej kaloryczne od mięsa czerwonego. 100 g piersi z indyka to 85 kcal, a łopatki wieprzowej to 259 kcal. Jeśli chodzi o kwasy tłuszczowe, to 100 g indyka dostarcza 2 g kwasów nasyconych, kaczki – 7 g, łopatki wieprzowej – 8 g, a żeberek wieprzowych – 10 g.
Mięso to najlepsze źródło pełnowartościowego białka. Jest ono bardzo dobrze przyswajane i zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne. Chude, białe mięso jest w szczególności polecane osobom odchudzającym się, starszym oraz dzieciom.
Czerwone mięso jest bogatym źródłem dobrze przyswajalnego żelaza, toteż jego spożywanie zaleca się osobom chorującym na anemię. Z innych minerałów obecnych w mięsie można wskazać jod, mangan, selen, chrom, fluor, siarka, magnez. Zawiera także wiele witamin, szczególnie z kompleksu grupy B ( B1, B2, B2, B6, B12 ) .Ponadto inne składniki, jak np. kreatynę, dzięki której pozyskuje się i magazynuje energię do pracy mięśni i innych procesów życiowych. Z czerwonych mięs wołowina zawiera aminokwas L-karnitynę, potrzebny do wielu funkcji organizmu. Najważniejszą funkcją L- karnityny jest udział w regulowaniu przemian metabolicznych tłuszczów, czyli transportowanie tłuszczów przez błony komórkowe do spalających energię części komórek. Ważna jest również zawartość aminokwasu – alaniny, który powoduje przyspieszony metabolizm mięśni. Służy do biosyntezy glukozy, jest regulatorem poziomu cukru. Znajdziemy tu ponadto CLA oraz koenzym Q10.
Czerwone mięso jest cenne ze względu na obecność L-Karnozyny. Karnozyna jest m.in. antyoksydantem – wraz z witaminą E bierze udział w redukcji uszkodzeń DNA komórek wywołanych stresem oksydacyjnym. Ma zdolność chelatowania jonów metali, co jest także związane z jej antyoksydacyjnymi właściwościami. Ten dipeptyd ma także zdolność chronienia telomerów, których skracanie przyczynia się do starzenia organizmu.
Zawartość tłuszczów w mięsie jest obecnie mniejsza niż kilka lat temu, ponieważ postęp techniczny w hodowli zwierząt umożliwił ograniczenie przenikania tłuszczu do mas mięśniowych. Poziom wody zaś jest dokładnie odwrotnie proporcjonalny do zawartości tłuszczu, dlatego mięso młodych zwierząt zawiera więcej wody niż tłuszczy. W kwestii tłuszczy obecnych w czerwonym mięsie, warto pamiętać, że zawiera ono sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, toteż nie poleca się go jeść codziennie. Nasycone kwasy tłuszczowe spożywane w dużych ilościach wpływają na podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi. Konsekwencją tego może być rozwój miażdżycy, wystąpienie niedokrwiennej choroby serca i zawału. Niektóre źródła sugerują jedzenie jednej porcji czerwonego mięsa tygodniowo, według innych dopuszczalne jest ich kilka na przestrzeni miesiąca.
Zjedzenie porcji czerwonego mięsa działa zakwaszająco na organizm, aby przywrócić równowagę zasadową, koniecznie należy je spożywać wraz z warzywami, które mają działanie alkalizujące. Trzeba wiedzieć, że jedzenie zbyt dużych ilości mięsa bez uwzględnienia warzyw może zmienić pH przewodu pokarmowego uprowadzi do zaburzeń przemiany materii. Jednym z objawów tego stanu jest zakłócenie wchłaniania niektórych minerałów, np. wapnia.