Białko sojowe a odchudzanie
Białko sojowe to odżywka białkowa stanowiąca alternatywę dla odżywek opartych o proteiny pochodzenia zwierzęcego. Roślinne formy mogą wywierać nieco inny wpływ na organizm, natomiast niektórzy stosują sojową odmianę w okresie odchudzania / redukcji tkanki tłuszczowej. Dlaczego?
Białko sojowe vs inne białka
Roślinne źródła białka uznawane są za niepełnowartościowe pod kątem zawartości aminokwasów, szczególnie egzogennych i BCAA. Tym bardziej, że odżywki oparte o soję będącą źródłem o najbardziej zbliżonym aminogramie do zwierzęcych źródeł protein posiadają znacznie mniejsze ilości anabolicznej leucyny niż inne typy odżywek. Niemniej jednak stanowi bardzo dobrą opcję dla osób, które nie uznają spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego.
Jak białko sojowe może pomóc w odchudzaniu?
Mimo wszystko białko sojowe jest dość często wykorzystywane nie tylko jako uzupełnienie braków w diecie, ale również jako wsparcie odchudzania. Cechą charakterystyczną tego białka będzie zawartość izoflawonów wykazujących wpływ na tkankę tłuszczową. Te z kolei nie dość, że stymulują rozpad tkanki tłuszczowej to jeszcze ograniczają dojrzewanie komórek tłuszczowych i dalsze magazynowanie tłuszczu.
Za stosowaniem białka sojowego podczas odchudzania przemawia również obecność błonnika, który wykazuje właściwości higroskopijne. Mianowicie, pochłania wodę i tym samym pęcznieje pozwalając „oszukać organizm”, jednocześnie umożliwiając spożycie mniejszych ilości pokarmu podczas deficytów kalorycznych.
Białko sojowe a insulina
Należy oczywiście pamiętać, że niektóre aminokwasy są w stanie stymulować wyrzut insuliny, która jest nie tylko hormonem anabolicznym, ale i tucznym. Mimo wszystko, to węglowodany stanowią największe zagrożenie w kontekście insuliny jako promotora tkanki tłuszczowej. Białko sojowe posiada dość niski indeks glikemiczny (IG), co przemawia na jego korzyść. Trzustka nie jest nadmiernie pobudzana do wydzielania hormonu, który mógłby w takich okolicznościach stworzyć idealne warunki dla wzmożonego gromadzenia tłuszczu w komórkach. Pozytywem jest tutaj również zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są w stanie wspierać redukowanie poziomu tkanki tłuszczowej. Optymalizacja gospodarki lipidowej organizmu jest istotną kwestią przy realizacji tego celu.
Zobacz również
Precyzyjne spalanie tkanki tłuszczowej