Kazeina: Co daje ta odżywka białkowa?
Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym by podłączyć się do kroplówki z białkiem, by zapewnić swoim mięśniom optymalne zaopatrzenie w ten drogocenny surowiec, ten sen właśnie się spełnił.
Jak powstaje Kazeina?
Kazeina jest głównym białkiem znajdującym się w mleku krowim, pozostałą część białka stanowi głównie whey, czyli koncentrat białka serwatkowego. Do największych zalet kazeiny zalicza się jej długi czas wchłaniania.
Jakie są kluczowe korzyści z zażywania kazeinę?
Główną cechą białka kazeinowego jest jego rozpuszczalność w środowisku kwaśnym, czyli takim jakie występuje w żołądku. Dzięki swoim właściwościom koagulacyjnym powstaje skrzep, który ulega powolnej absorpcji. Zapewnia to stały dostęp aminokwasów do organizmu, trwający nawet do 8 godzin.
Kazeina zawiera kompletny profil aminokwasów, aby zrozumieć dlaczego jest to tak ważne można posłużyć się obrazowym porównaniem. W tetrisie, żeby grać dalej należy zapełnić całą linię, wtedy linia ta znika. Podobnie jest z budową mięśni, aby budować dalej potrzeba pełnego spektrum aminokwasów (bloczków) inaczej pozostałe zostaną zmarnowane. Na szczęście kazeina jest ich doskonałym źródłem.
W badaniu przeprowadzonym w 2010 roku na otyłych policjantach ćwiczących siłowo, wykazało, że zastosowanie kazeiny w porównaniu do whey doprowadziło do 2 krotnie lepszych rezultatów w zdobywaniu siły. Co więcej zmiany te zaszły w czasie stosowania diety redukcyjnej.
W innym badaniu opublikowanym w 2012 roku wykazano wcześniej wspomniane działanie efektu kroplówki. Ćwiczącym siłowo badanym podano 40g izolatu białek kazeiny na 30 minut przed zaśnięciem. Zmiana ta w porównaniu do grupy kontrolnej doprowadziła do wzrostu syntezy włókien mięśniowych o 22% w porównaniu do grupy, która takiej suplementacji nie otrzymała.
Kto powinien przyjmować kazeiny?
Z licznych zalet kazeiny może skorzystać praktycznie każdy. Produkt ten z pewnością docenią sportowcy, których tryb życia nie pozwala na zachowanie regularnych posiłków, a także każdy kto pragnie zoptymalizować budowanie mięśni w okresie snu.
Autor: Piotr Skibka
Źródło:
https://examine.com/supplements/casein-protein/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22330017
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10838463