Dieta na masę małym kosztem
Dieta na masę wbrew pozorom nie musi się wydawać taka droga. Dobre rozpoznanie produktów i przygotowanie się zaoszczędzi Tobie czasu i pieniędzy. Poniżej przedstawiamy kilka rad, dzięki którym ułożyć tanio dobrą dietę na masę.
Chciałbyś zbudować masę mięśniową w oparciu o zdrowe produkty, ale obawiasz się, że Twój portfel tego nie wytrzyma? Budowanie masy nie musi być drogie. Oto propozycje wartościowych niedrogich składników, które powinny znaleźć się w Twojej diecie na masę oraz kilka innych przydatnych porad.
Poradnik zakupowy w diecie na masę
Owoce w promocji: w Twoim jadłospisie miał być dziś banan, ale w sklepie pojawiła się akurat doskonała promocja na mango - bądź elastyczny. Koktajle nie muszą bazować na tych samych produktach. Co tydzień markety oferują różne owoce w promocji, z których każdy może być świetną bazą koktajlu przed/po treningowego. Często możemy znaleźć dojrzałe banany z czarnymi plamkami na skórce nawet za 2 zł/kg.
Serek wiejski: wysoka zawartość białka i leucyny. Doskonały w wersji na słono i na słodko. Możesz go nawet dodawać do koktajli, żeby podbić makro.
Płatki owsiane: Bogate źródło węglowodanów oraz błonnika. Przydatne zarówno podczas okresu masowego a także na redukcji. W Internecie możemy tanio kupić również ich bezglutenową wersję.
Daktyle: tanie „słodzidło” do koktajli, będące jednocześnie skoncentrowanym źródłem witamin i minerałów. Kupując od razu większe opakowanie oszczędzasz kilka złotych, a poprawnie przechowywane wytrzymują w domu dość długi czas.
Nasiona roślin strączkowych: zawsze „awaryjnie” powinny znaleźć się w Twojej szafce. Fasola, groszek, soczewica, czy ciecierzyca, to doskonałe źródła roślinnego białka, do tego w wersji puszkowanej mogą być przechowywane przez długi okres oraz zawierają mniejszą ilość szkodliwych lektyn. Możesz z nich przygotować praktycznie wszystko, zupy, kremy, pasty, pasztety na ciastach i deserach. Jeżeli nie próbowałeś jeszcze brownie z fasoli, albo czekoladowo-orzechowego bloku z ciecierzycy, to oznacza, że jeszcze wiele podbojów kulinarnych przed Tobą.
Mrożone warzywa: zwłaszcza poza sezonem, gdy te świeże kosztują krocie. Zawartość witamin i minerałów jest w nich podobna do tych świeżych, a cena zdecydowanie łaskawiej traktuje nasz portfel.
Podroby: Ze względu na małą popularność, po bardzo korzystnej cenie możemy kupić wszelkiego typu podroby, takie jak serce, mózg czy wątroba. Umiejętnie przygotowane są nie tylko smaczne, ale również stanowią jedne z najzdrowszych pokarmów jakie możemy dodać do swojego jadłospisu.
Najlepsze rady w diecie na masę
Kupuj przez Internet w większych ilościach: orzechy, suszone owoce, kasze, ryż czy przyprawy - znacznie ekonomiczniej raz na dwa miesiące zaopatrzyć się w suchą część prowiantu zamiast co kilka dni dokupować kolejne opakowanie o niewielkiej gramaturze. Przy większych zamówieniach sklepy często oferują darmową dostawę i rabaty, więc tym bardziej można zaoszczędzić nie tylko czas spędzony przy sklepowych półkach, ale także trochę grosza na inne przyjemności.
Planuj: Jeśli odpowiednio zaplanujesz swój rozkład posiłków nie będziesz czuł potrzeby podjadania pomiędzy posiłkami, a wieczorny głód na skutek którego wcześniej zamawiałeś pizzę, pójdzie w zapomnienie.
Zainwestuj w dobry sprzęt kuchenny: zamortyzuje się po kilku miesiącach, a Ty zaoszczędzisz na wielu produktach. Domowe zupy kremy, pasty, samemu robione masło orzechowe i wiele innych. Bez niepotrzebnych dodatków, przygotowane w 2 minuty. Przy dobrej jakości mikserze zmielisz je na gładką masę tak, że będą niewyczuwalne wśród owocowych dodatków, a podbiją dzienny bilans witamin i minerałów.
Przygotowuj domowe batony białkowe: jeżeli zrobisz je w domu będą czekać na Ciebie w lodówce za każdym razem, gdy będziesz potrzebował skoncentrowanego źródła białka. Bez setki zbędnych dodatków i niepotrzebnego tłuszczu palmowego, z dodatkiem białka serwatkowego o ulubionym smaku. Podobną funkcję mogą pełnić ciasteczka owsiane z odżywką białkową.
Przygotuj zestawy awaryjne: suchy prowiant, który zawsze będziesz miał przy sobie na wypadek małego głodu. Zamiast wpadać do najbliższego sklepu po gotowe przekąski, przygotuj w woreczkach śniadaniowych mieszanki orzechów z owocami suszonymi. Jak mawiają - przezorny zawsze bezpieczny.
Zamrażaj mieszanki okołotreningowe: pietruszka więdnie Ci w lodówce, banany z promocji już dawno żyją własnym życiem? Możesz ominąć ten problem przygotowując w woreczkach gotowe mieszanki na okołotreningowe smoothie warzywno-owocowe. Spakuj do worka obrane i umyte warzywa i owoce, rozmroź je chwilę przed przygotowaniem i dodaj białko serwatkowe, mleko lub jogurt. W okresie letnim zamiast rozmrażać mieszankę możesz od razu zmiksować ją na warzywno-owocowy sorbet.
Na czym nie warto oszczędzać w diecie na masę?
Dobrej jakości mięso i ryby: w tym wypadku korzystanie z okazji w markecie może okazać się totalną katastrofą. Zdecydowanie zadbaj o to, by produkty mięsne i rybne w Twojej lodówce były lepszej jakości, a przetwory – ryby w puszce, szynki itp. raczej z jak najmniejszą listą składników i dodatków.
Oleje roślinne: dobrej jakości oliwa z oliwek extra virgin to może trochę większy wydatek, ale zdecydowanie wart swojej ceny. Zwróć uwagę, aby była w ciemnej butelce, tłoczona na zimno i przechowywana w zacienionym, chłodniejszym miejscu, tak aby zachowała wszystkie zdrowotne właściwości.
Odżywki białkowe: Jeden z najpopularniejszych suplementów dla sportowców jest niestety również jednym z produktów na którym producentom zdarza się oszukiwać. Stosowanie surowców słabej jakości, lub dodatek aminokwasów zaburzających profil białkowy stają się obecnie coraz częstsze. Dobrej jakości odżywka białkowa musi odpowiednio kosztować.