Woda gazowana czy nie gazowana ?
Witaj,
W powszechnej opinii przyjęło się, ze woda gazowana jest niezdrowa. Nie ma jednoznacznych badań potwierdzających te tezę, chociaż woda gazowana nie jest dobra dla wszystkich.
Zacznijmy od początku. Mówiąc o wodach pitnych mamy m.in. wodę gazowana oraz niegazowana. W zależności od uwarunkowań genealogicznych zawartość dwutlenku węgla może być rożna w takich wodach. Wody nienasycone dwutlenkiem węgla to wody niegazowane. Wody gazowane to wody nasycone CO2, pośród których wyróżniamy trzy rodzaje. Wody niskonasycone CO2 to wody o stężeniu CO2 poniżej 1500 mg/l, średnionasycone CO2 - od 1500 do 4000 mg CO2/l, wysokonasycone C02 - zawierające więcej niż 4000 mg CO2/l.
Jak już wspomniano, woda gazowana nie powinna być pozywana przez wszystkich. Do przeciwwskazań mogą należeć: problemy gastryczne, problemy z krtanią, ciąża oraz karmienie piersią. Woda ta nie będzie tez polecana po operacjach przewodu pokarmowego, także jeśli ktoś cierpi na zespół jelita wrażliwego lub ma problem ze wzdęciami. Nadmiar CO2 może nasilić te dolegliwości. Osoba zdrowa, w zależności od preferencji, może sięgać po oba rodzaje wód.
Po naturalna, niegazowana wodę mogą sięgać wszyscy ze względu na niski stopień mineralizacji i brak gazu.
Wiele badań wskazuje na korzystne działanie na organizm wód gazowanych leczniczych. Wody zawierające wodorowęglany w stężeniu 1500 mg/l są pomocne w leczeniu nadkwasoty żołądka, w zaburzeniach funkcjonowania jelit oraz infekcjach dróg moczowych. Wody zawierające więcej niż 1000 mg/l dwutlenku węgla, w których składzie najwięcej jest wodorowęglanów wapnia i magnezu, zalecane są w stanach zapalnych oraz jako sposób na uzupełnienie niedoborów wapnia i magnezu. CO2 stymuluje przyswajanie tych pierwiastków przez organizm. Na korzyść stosowania tych wód przemawia dodatkowo fakt, ze dwutlenek węgla działa bakteriostatyczne, co przedłuża trwałość wody. Co istotne jednak, nie poleca się spożywania tego typu wód bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Wróćmy do tradycyjnej wody mineralnej gazowanej. Czy można jedynie stosować taka wodę? Odpowiedz brzmi nie, ponieważ bąbelki zawarte w takiej wodzie mogą rozpychać jelita oraz powodować wzdęcia oraz uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Inna kwestia jest to, ze bąbelki podrażniają śluzówkę żołądka oraz przewodu pokarmowego, co daje odczucie szybszego ugaszenia pragnienia. Efekt jest taki, ze wypijamy znacznie mniej niż wynosi nasze zapotrzebowanie.
Wybierając wodę dla siebie, kierujmy się przede wszystkim następującymi kryteriami m.in: wiek, ewentualne choroby, poziom aktywności fizycznej, temperatura otoczenia. Jeśli ktoś bardziej preferuje wodę gazowana, to nie ma w tym nic złego o ile nie pojawia się wspomniane dolegliwości.