Dieta. Skolioza.
Mam dwa nurtujące mnie pytania:
Mam 17lat, ok 180cm wzrostu i ważę 67kg.
1. Pierwsze pytanie dotyczy diety. Chciałbym przytyć i w niedalekiej przyszłości uczęszczać na siłownię. Obliczyłem sobie zapotrzebowanie kaloryczne i ułożyłem 5 posiłków na dzień, z nadwyżką kaloryczną. Starałem się zgodnie z waszymi radami. Powiedzmy, że chciałbym przytyć 10kg i dopiero wtedy iść na siłownię. I tu nasuwa mi się pytanie: Czy mam wprowadzać w życie dietę, bez chodzenia na siłownię? Czy mogę najpierw przytyć, a później zacząć chodzić na siłownie (np. za kilka miesięcy) ? Czy musiałbym już-od początku diety, chodzić na siłownię?
2. Drugie pytanie dotyczy mojej "wady" jaką jest skolioza. Mam krzywe łopatki i przygarbioną posturę.
Przy długim, kilkunastominutowym siedzeniu w jednym miejscu odczuwam ból w dolnej części pleców. Tak samo się dzieję, gdy od dłuższego czasu idę, lub gdy pracuje fizycznie. Jednym słowem jest to moja najsłabsza strona. I pytanie brzmi: Czy da się jakoś tą skoliozę zniwelować? Jeśli tak to jakimi ćwiczeniami? I czy mogę chodzić na siłownię i normalnie ćwiczyć z dużymi ciężarami?
Z góry dzięki i pozdrawiam!
Witamy,
nie widzimy sensu przytycia ot tak sobie, bez uczęszczania na siłownię. Należy pamiętać, że dodatni bilans kaloryczny ma czemuś służyć – tym celem jest budowa masy mięśniowej. A ten proces nie przebiega inaczej, niż podczas treningu siłowego. Dlatego radzimy już teraz zapisać się na siłownię i wykonywać podstawowe ćwiczenia.
Na początek sprawdzi się „klasyczny“ trening dzielony 3-dniowy. Proponujemy taki układ:
- poniedziałek: klatka+triceps,
- środa: plecy+biceps,
- piątek: nogi+barki.
Brzuch i przedramiona można dodać wedle uznania.
Na większe partie (nogi, plecy) można wykonywać 12-15 serii, na „średnie“ partie (klatka piersiowa) 10-12 serii, a na małe partie (barki, biceps, triceps) po 8-10 serii.
Sporo planów treningowych przedstawiliśmy w odcinkach Zapytaj Trenera na tej playliście:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWRkps5HTEJlRzXagHLCJdyZm5zNTY0UE
Z kolei na tej playliście Michał Karmowski prezentuje poprawne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWRkps5HTEJnqa8BEGpPDxsUKfhygb-54
Odnośnie skoliozy - tutaj musi wypowiedzieć się lekarz/fizjoterapeuta. Na pewno nie można wykonywać ćwiczeń ze zbyt dużym obciążeniem, a w zależności od stopnia skrzywienia, nie można wykonywać niektórych ćwiczeń. Ale te kwestie powinien sprecyzować specjalista.
Tymczasem zachęcamy do regularnego odwiedzania kanału Zapytaj Trenera (regularnie dodajemy nowe filmy):