Picie wody podczas posiłku?
Z licznych badań wynika, że w czasie spożywania posiłku chętnie sięgamy po różnego typu napoje, jeśli dorosła osoba nie ma jakichś przeciwwskazań zdrowotnym, to może posiłek popijać przykładowo zieloną herbatą. Należy jednak pamiętać przy tym, że przyjmowanie płynów w czasie posiłku znacznie rozrzedza soki żołądkowe, co wydłuża czas trawienia i może być przyczyną wzdęć oraz uczucia pełności. Nie jest to dla nas zdrowe, ponadto nie dbamy o nawyk prawidłowego przeżuwania, zapominamy, że trawienie zaczyna się już w buzi. Popijanie jedzenia wiąże się też z tym, że pochłaniamy o wiele więcej jedzenia niż potrzebujemy. Zamiast skupić się na czynności przeżuwania, traktujemy nasz żołądek jak ,,śmietnik” do którego można wrzucić dużo. Popijanie posiłków ma też wpływ na poziom cukru. Im bardziej płynny posiłek, tym szybciej się trawi i poziom glukozy szybciej wzrasta. Nie jest to korzystna dla nas opcja, ponieważ wzrost glukozy zawsze wiąże się z wyrzutem insuliny. Hormonu, który min. aktywnie "upycha" tłuszcz w komórkach.
Jeśli jednak już musimy popijać posiłek, to dobrze jest wybrać coś korzystnego dla zdrowia: zieloną herbatę czy też świeżo wyciśnięty sok. Na szczególną uwagę zasługują herbaty pobudzające trawienie, zatem wspomniana zielona, czerwona, a także zioła, takie jak mięta, dziurawiec oraz rumianek. Nie są zalecane na pewno napoje gazowane, typu woda gazowana, piwo, coca-cola itp. Sprzyjają one pojawieniu się wzdęć i odbijań. Dodatkową przestrogą powinien być fakt, że tego typu napoje mają sporą ilość kalorii oraz tak naprawdę nie gaszą pragnienia, a przeciwnie, wzmagają je. Nie poleca się także do popijania posiłków wody kranowej, przegotowanej oraz z filtra osmotycznego (niezmineralizowana). Tego typu płyny zmniejszają wchłanianie płynów ze względu na brak tzw. strukturyzacji cennej w bioenergię – organizm musi ja przystosować do swoich potrzeb i wydatkować na to własna energię. Nie jest wskazane również popijanie posiłków czarną herbatą, z uwagi na to, że hamuje ona wchłanianie żelaza, co jest niekorzystne chociażby dla wegetarian.
Nie bez znaczenia jest temperatura napoju, najgorszym wyborem są płyny gorące. Wybierając takie napoje, niszczymy enzymy trawienne, a wówczas pokarm nie trawi się. Podrażniamy ściany jelit i żołądka, śluzówkę jamy ustnej oraz gardła, niszczymy zęby.
Jeśli mamy problemy z niedokwaśnością, zgagą lub refluksem, to lepiej nie sięgać po płyny w czasie jedzenia. Osoby cierpiące na zgagę nie powinny ponadto wypijać dużych ilości napojów na wieczór.
Spożywanie płynów ok. 30 min. przed posiłkiem jest wskazane dla osób, które się odchudzają. Taki płyn, wypełnia żołądek zwiększając uczucie sytości, dzięki czemu zjemy później mniejszą porcje jedzenia, a tym samym przyjmiemy mniej kalorii.
Dietetycy zalecają jednak, by wszelkie napoje przyjmować średnio pół godziny przed i pół godziny po posiłku - żeby zminimalizować zaburzenia trawienia. Przyjmowanie płynów po posiłku niektórzy zalecają bardziej odłożyć w czasie - od 40 do 60 minut. Zupę także powinniśmy jeść pół godziny przed drugim daniem.