Zadaj pytanie
2 sierpnia 2014 19:17

Picie wody podczas posiłku?

Czy picie wody podczas posiłku, bądź bezpośrednio przed lub po, ma jakiś wpływ na trawienie i przyswajanie? . Pozdrawiam
13139
7

Z licznych badań wynika, że w czasie spożywania posiłku chętnie sięgamy po różnego typu napoje, jeśli dorosła osoba nie ma jakichś przeciwwskazań zdrowotnym, to może posiłek popijać przykładowo zieloną herbatą. Należy jednak pamiętać przy tym, że przyjmowanie płynów w czasie posiłku znacznie rozrzedza soki żołądkowe, co wydłuża czas trawienia i może być przyczyną wzdęć oraz uczucia pełności. Nie jest to dla nas zdrowe, ponadto nie dbamy o nawyk prawidłowego przeżuwania, zapominamy, że trawienie zaczyna się już w buzi. Popijanie jedzenia wiąże się też z tym, że pochłaniamy o wiele więcej jedzenia niż potrzebujemy. Zamiast skupić się na czynności przeżuwania, traktujemy nasz żołądek jak ,,śmietnik” do którego można wrzucić dużo. Popijanie posiłków ma też wpływ na poziom cukru. Im bardziej płynny posiłek, tym szybciej się trawi i poziom glukozy szybciej wzrasta. Nie jest to korzystna dla nas opcja, ponieważ wzrost glukozy zawsze wiąże się z wyrzutem insuliny. Hormonu, który min. aktywnie "upycha" tłuszcz w komórkach.

 

Jeśli jednak już musimy popijać posiłek, to dobrze jest wybrać coś korzystnego dla zdrowia: zieloną herbatę czy też świeżo wyciśnięty sok. Na szczególną uwagę zasługują herbaty pobudzające trawienie, zatem wspomniana zielona, czerwona, a także zioła, takie jak mięta, dziurawiec oraz rumianek. Nie są zalecane na pewno napoje gazowane, typu woda gazowana, piwo, coca-cola itp. Sprzyjają one pojawieniu się wzdęć i odbijań. Dodatkową przestrogą powinien być fakt, że tego typu napoje mają sporą ilość kalorii oraz tak naprawdę nie gaszą pragnienia, a przeciwnie, wzmagają je. Nie poleca się także do popijania posiłków wody kranowej, przegotowanej oraz z filtra osmotycznego (niezmineralizowana). Tego typu płyny zmniejszają wchłanianie płynów ze względu na brak tzw. strukturyzacji cennej w bioenergię – organizm musi ja przystosować do swoich potrzeb i wydatkować na to własna energię. Nie jest wskazane również popijanie posiłków czarną herbatą, z uwagi na to, że hamuje ona wchłanianie żelaza, co jest niekorzystne chociażby dla wegetarian.

 

Nie bez znaczenia jest temperatura napoju, najgorszym wyborem są płyny gorące. Wybierając takie napoje, niszczymy enzymy trawienne, a wówczas pokarm nie trawi się. Podrażniamy ściany jelit i żołądka, śluzówkę jamy ustnej oraz gardła, niszczymy zęby.

 

Jeśli mamy problemy z niedokwaśnością, zgagą lub refluksem, to lepiej nie sięgać po płyny w czasie jedzenia. Osoby cierpiące na zgagę nie powinny ponadto wypijać dużych ilości napojów na wieczór.

 

Spożywanie płynów ok. 30 min. przed posiłkiem jest wskazane dla osób, które się odchudzają. Taki płyn, wypełnia żołądek zwiększając uczucie sytości, dzięki czemu zjemy później mniejszą porcje jedzenia, a tym samym przyjmiemy mniej kalorii.

 

Dietetycy zalecają jednak, by wszelkie napoje przyjmować średnio pół godziny przed i pół godziny po posiłku - żeby zminimalizować zaburzenia trawienia. Przyjmowanie płynów po posiłku niektórzy zalecają bardziej odłożyć w czasie - od 40 do 60 minut. Zupę także powinniśmy jeść pół godziny przed drugim daniem.

dodał odpowiedź 2 sierpnia 2014 19:22
Witam....Czy faktycznie picie płynów podczas jedzenia ma wpływ na trawienie? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest prosta, bo wszystko jest uzależnione od indywidualnych właściwości organizmu każdego z nas, a także od tego co akurat jemy. W przypadku posiłku składające się z ostrych potraw np. kuchni tajskiej, meksykańskiej lub chińskiej prawdopodobnie nikt nie wyobraża sobie, by mógł bez popijania skonsumować wszystko co ma na talerzu. To jest w wielu przypadkach po prostu nierealne. Dużo większy wpływ na proces trawienia ma to, czy w trakcie posiłku towarzyszy nam stres, albo, to co jest zdecydowanie najgorsze, przejadanie się. Te dwa elementy mają zdecydowanie bardziej niekorzystny wpływ na trawienie niż picie dużych ilości wody. W rzeczywistości tylko te osoby, których organizm ma problem z produkcją wystarczającej ilości kwasów żołądkowych muszą się martwić o ograniczenie picia podczas posiłków. Poza tym, trzeba mieć na uwadze, że trzeba wypić bardzo dużą ilość wody, by miało to wpływ na rozcieńczenie enzymów trawiennych. W związku z tym 1-2 szklanki wody wypite w trakcie jedzenia nie będą żadnym problemem. Trzeba również pamiętać, że prawie wszystkie produkty spożywcze zawierają wodę. Sery, warzywa, ryby, a nawet chleb, wszystkie mają w sobie wodę. Tak więc, gdy ktoś mówi o tym, że w trakcie posiłku powinno ograniczyć się popijanie kęsów wodą powinien wziąć na uwagę powyższy stan rzeczy. Pozostaję jeszcze jedna wątpliwość do rozwiania. Czy picie wody podczas posiłku pomoże kontrolować wagę? Owszem pomoże, pod jednym warunkiem. Nie należy przesadzać. Łyk przed, kilka łyków w trakcie i po posiłku. Tyle. W przypadku większych ilości zapychamy żołądek i szybko zapełniany pęcherz, któremu szybko musimy ulżyć. Wtedy dochodzi do sytuacji, gdy zaraz po wyjściu z łazienki znów jesteśmy głodni. Lepszym rozwiązaniem na kontrolę wagi jest spożywanie pokarmów z dużą ilością wody. Na przykład, warzywa i owoce, ich spożycie sprawi, że poczujesz się pełny(a) przez dłuższy czas w porównaniu do efektu po wypiciu kilku szklanek wody. Reasumując. Mit o tym, że picie wody podczas posiłków negatywnie wpływa na nasze zdrowie to bzdura. Woda lub inny płyn rzeczywiście może pomóc rozbić żywności i poprawić trawienie. Wystarczy pić rozsądne ilości płynów podczas jedzenia, wtedy nie dość, że nie zakłócimy procesu trawienia to
dodał komentarz 2 sierpnia 2014 19:27
......to zadbamy o to, by efekt jojo przy utrzymywaniu diety był nam jak najbardziej obcy.
dodał odpowiedź 2 sierpnia 2014 20:22
Moim zdaniem ma. Po pierwsze rozwadnia pokarm i spowalnia trawienie, bo drugie jak masz dużo kalorii do przejedzenie do zapycha Cię i utrudnia pochłonięcie tego wszystkiego na masie. Spróbuj, na mnie działa ;)
dodał komentarz 2 sierpnia 2014 20:22
Spróbuj pić 30 minut przed i 30 minut po:)
dodał odpowiedź 3 sierpnia 2014 14:45
Picie podczas posiłku sprawia, że spowalniamy i pogarszamy wchłanianie poszczególnych składników pożywienia. Dlaczego? Woda w połączeniu z kwasami w żołądku zobojętnia substancje, przez co nie może zachodzić wiele reakcji chemicznych. Polecam pić między posiłkami.
dodał odpowiedź 4 sierpnia 2014 21:30
Cześć, w wielu wielu źródłach autorzy piszą, żeby nie pić przed posiłkiem czy to 15 czy 30 min, w czasie i bezpośrednio po te 15 do 30 min w zależności od źródła więc coś w tym z pewnością jest. Rozcieńczane są soki trawienne itd itd. Trawienie jest wolniejsze. O ile może mieć to pewien pozytywny aspekt przy diecie redukcyjnej bo zapycha to żołądek to przy diecie masowej raczej utrudnia pochłanianie większych ilości pożywienia. Kolejnym dowodem na to może być nawet tak sławny błonnik, który swoje działanie powodujące obfitość i sytość zawdzięcza właśnie dużemu wchłanianiu wody. Dobry rozwiązaniem aby się powstrzymywać i oduczyć popijania podczas jedzenia jest jedzenie dużej ilości warzyw do posiłków bo one zawierają duża ilość wody strukturalnej, ponoć lepiej przyswajanej przez człowieka. Pozdrawiam
dodał odpowiedź 10 września 2014 18:43
Rozrzedzi to soki żołądkowe i spowolni wchłanianie pokarmu. Dlatego moim zdaniem lepiej pić między posiłkami np: 30 minut prze lub po.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie