8 lipca 2014 21:23 •
Rozciąganie się czyli jak, kiedy i ile
Moje pyanie dotyczy treningu rozciagającego. Od kilku lat trenuje kung-fu i postanowiłem zabrac się za ogólnie rozwojowy i podnoszacy kondycje trening. Jako że rozciągniecie sie bardzo istotne w tej sztuce walki postanowiłem jednoczesnie z treningiem siłowym postarać sie dosc do wymazonego stanu w którym dawał bym rade kopac wyprostowana noga ponad swoja głowe a w przyszłosci moze dojść do szpagatu. Niestety nie mam żadnej specjalnej wiedzy na temat rozciągania sie poza ta ktora wyniosłem z tereningu a chciałbym sie dowiedziec jak cwiczyc jak czesto i z jakimi cwiczeniami siłowymi moge to zestawiać. Zgóry dziekuje za szybką odpowiedź ;)
1145
5
dodał odpowiedź 8 lipca 2014 21:25
Witaj, proponuje Ci się zawsze rozciągać po treningu. Najlepiej jak byś rozciągał po treningu całe ciało. Pozdrawiam
dodał komentarz 8 lipca 2014 21:29
rozciaganie po i przed treningiem to standard a ja miałem na mysli raczej kompleksowe rozciagnie no i zależało mi na konkretnych ciwczeniach ale dzieki za próbe pomocy :)
dodał odpowiedź 8 lipca 2014 21:32
https://www.youtube.com/watch?v=aF2hcfo63nQ lub https://www.youtube.com/watch?v=mpvrwInnML4 . Pozdro
dodał odpowiedź 9 lipca 2014 09:08
1. Właściwa rzecz w odpowiednim momencie. Stretching statyczny może zwiększyć elastyczność i siłę oraz zmniejszyć wydzielanie kortyzolu, który osłabia działanie testosteronu. Nauka pokazuje jednak, że stretching statyczny wykonany przed ćwiczeniami może spowodować spadek siły podczas wykonywania sesji treningu z obciążeniem. Rozwiązanie: żadnego stretchingu statycznego przed treningiem, zrób go zaraz po treningu
2. Stretching dynamiczny. To nie tak, że stretching w ogóle nie powinien być wykonywany przed treningiem, mamy unikać wykonywania jedynie stretchingu statycznego przed podejściem do sztangi. Wg wielu badań stretching dynamiczny, z szybkimi ruchami tj. krążenie ramion czy wymachy nóg może zwiększyć potencjał naszych mięśni jeśli wykonamy go przed treningiem siłowym.
3. Niezależnie od rodzaju stretchingu, który stosujemy, statyczny, dynamiczny, balistyczny musimy wcześniej wykonać rozgrzewkę, a później zacząć rozciąganie stopniowo! PODCZAS ROZCIĄGANIA BÓL NIE SPRZYJA POSTĘPOM, TYLKO WSKAZUJE NA TO, ŻE ZAPUŚCILIŚMY SIĘ ZA DALEKO, jeśli ból jest ostry to znaczy, że przesadziles i to całkiem mocno. Stretching ekstremalny możemy wykonać zaraz po skończeniu sesji danej grupy mięśniowej, ale nie może być traktowany jako test „jak bardzo jestem odporny/a na ból?” Rozciągnij się do momentu gdzie odczuwasz dyskomfort, który po pewnym czasie powinien zanikać, a nie przeradzać się w ból.
=
5. Mozesz spokojnie wykonywac sesje samego stretchingu w dni nietreningowe, nawet sam Jay Cutler poświęcił dużo czasu na jogę i trening plyometryczny właśnie ze względu na elementy rozciągania i utrzymania równowagi. Jeśli Mr. Olympia poświęca się do tego stopnia żeby poprawić swoją elastyczność, na pewno każdy z nas może poświęcić kilka minut po skoczeniu treningu siłowego na stretching. Naucz się ćwiczeń rozciągających (statycznych i dynamicznych dla każdej grupy mięśniowej) i wkomponujcie je w swoją rutynę treningową (stretching dynamiczny przed treningiem siłowym, statyczny po jego zakończeniu).
Zrodlo: La guida di Muscle&Fitness all'allenamento efficace con i pesi
dodał komentarz 9 lipca 2014 09:09
ok, liczbe 4 zjadlam, nie to ze nie umiem liczyc, to wpis z mojej strony z ktorego wycielam pewne rzeczy o ktore nie pytales :)