Czy taka dietatrening dadzą jakiekolwiek efekty?
Moja dieta a raczej prawie brak jej tj. białe pieczywo śniadanie, obiad piers z kurczaka czy schabowy+ziemniaki, ryż. Takie domowe jedzenie. Unikam tylko słodyczy i napojów słodkich wszystkich. Po treningu jakieś 2 serki wiejskie bez tłuszczu czy ziemniaki z czyms.
Trening domowy 3-4 w tygodniu. Hantle, gryf łamany oraz drążek. Ciężar taki na 7-8 poprawnych powtórzeń.
I pytanie czy z taką dietą będą jakiekolwiek efekty siły czy masy. Wiem, że dieta to większość sukcesu, ale nie mam głowy do zbilansowanej diety i mój tryb życia oraz mentalność nie pozwoli mi na utrzymanie diety. Czy z taką ignorancją w diecie i trochę ograniczonym ale sumiennym treningiem można liczyć na efekty w sile czy masie?
Witamy,
w zasadzie podobną kwestię omówiliśmy już w poniższym odcinku Zapytaj Trenera.
W tym odcinku Michał Karmowski omówił temat masy w domowych warunkach (2 pytanie):
https://www.youtube.com/watch?v=1rl57m23fnA
Ogólnie w diecie powinny znaleźć się przede wszystkim następujące produkty:
- węglowodany złożone (ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste, kasze);
- białko: chude mięso drobiowe, jajka, sery, ryby;
- zdrowe tłuszcze: orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie, migdały, ryby, oliwa z oliwek, olej lniany;
- warzywa: przede wszystkim brokuły, które poprzez ujemny bilans kaloryczny ułatwiają/przyspieszają odchudzanie, ale także szpinak, pomidory, cukinia i inne warzywa.
Każdy posiłek powinien być złożony z węglowodanów, białka, tłuszczów oraz warzyw. Oczywiście owoce też są wskazane, poza porą wieczorną.
Posiłek przedtreningowy powinien być odpowiednio kaloryczny, aby dostarczyć energii na cały trening. W szczególności powinniśmy oprzeć się na węglowodanach złożonych, takich jak ryż brązowy, kasze, makaron pełnoziarnisty. Preferowane jest także chude mięso drobiowe, wołowe lub ryba i warzywa, zwłaszcza brokuły, szpinak lub inne wg uznania.
Podobnie wygląda sprawa z posiłkiem potreningowym.
Oczywiście, że na domowym jedzeniu będą efekty, w miarę możliwości jednak warto dołożyć sobie większą porcję schabowego czy ziemniaków lub ryżu przed i po treningu. I proszę pamiętać o warzywach i owocach.
Warto też pamiętać, że różne mięśnie mają różny „skład“. Niektóre mają przewagę włókien wolnokurczliwych, inne szybkokurczliwych. Mięśnie z przewagę włókien wolnokurczliwych wymagają większej liczby powtórzeń i są bardziej oporne na zmęczenie. Należą do nich w szczególności barki (zakres powtórzeń 12-20), plecy (zakres powtórzeń 10-15) oraz bicepsy (zakres powtórzeń 9-12). Z kolei takie grupy mięśniowe jak klatka piersiowa czy triceps nie wymagają tak dużej liczby powtórzeń, ze względu na dominacją włókień szybkokurczliwych. Wystarczy wówczas wykonywać ćwiczenia z zakresem powtórzeń 5-8.
Tymczasem zachęcamy do regularnego odwiedzania kanału Zapytaj Trenera (regularnie dodajemy nowe filmy):