Niski poziom testosteronu
Witaj
Taki poziom testosteronu w tak młodym wieku musi mieć swoją przyczynę i powinieneś to skonsultować z lekarzem. Istnieje wiele czynników, które wpływają na mniejszą czy większą ilość wytwarzanego testosteronu, które postaram się teraz Tobie przybliżyć:
- Mała ilość godzin snu: Sen to czas w którym testosteron jest produkowany, jeżeli jest go za mało to organizm nie wytworzy odpowiedniej jego ilości.
- Kortyzol – Hormon stresu, który rośnie kiedy prowadzimy stresogenny tryb życia. Stan może być także fizyczny kiedy dojdzie do przetrenowania bądź emocjonalny np. problemy zawodowe.
- Nadwaga – im bardziej jesteśmy otyli tym więcej wytwarza się estrogenu na niekorzyść testosteronu.
- Braki w diecie – np. niedobór cynku, witaminy D, B5, B6, czy nawet magnezu. Podstawa to odpowiednia ilość cynku, najwięcej jego znajdziesz w ostrygach.
- Doping – przyjmowanie testosteronu z zewnątrz rozleniwia organizm w związku z czym może on później produkować mniej tego hormonu. Niebezpieczne jest przyjmowanie testosteronu w okresie dojrzewania kiedy organizm tak naprawdę pracuje nad odpowiednim zaprogramowaniem jego produkcji na przyszłe lata.
- Nadmiar hormonu DHT w wyniku niedoboru cynku czy kwasów tłuszczowych Omega 3.
- Nadużywanie alkoholu i papierosów.
Biorąc to wszystko pod uwagę możesz podjąć następujące działania:
-
Cynk – zacznij go uzupełniać w diecie. Najlepszym sposobem jest wprowadzenie do diety ostryg, są najbogatsze w ten pierwiastek. Możesz je nabyć świeże lub wędzone, ale w oleju roślinnym.
-
Trening HIIT - krótkie i intensywne treningi mają pozytywny wpływ na podwyższenie poziomu testosteronu.
-
Ogranicz stres, może potrzebujesz już dobrego roztrenowania?
-
Witaminy z grupy B – np. wołowina, orzechy, jaja, ryby
-
Pozbądź się nadwagi jeśli ją masz.
-
Dieta przeciwzapalna – jedz dużo warzyw, dostarczaj kwasów tłuszczowych omega 3 najlepiej pod postacią tłustych ryb bądź olejów, a unikaj produktów przetworzonych, cukru itd.
-
Stymulacja seksualna - Jak to się mówi „nieużywany organ zanika” :)
-
Wsparcie wątroby – zrób próby wątrobowe w badaniu krwi i sprawdź stan swojej wątroby, jej zdrowie jest kluczowe w utrzymywaniu odpowiedniej ilości testosteronu.
-
Opcjonalnie możesz wspomóc się suplementami diety tj. ZMA oraz Tribulon Black.