Zadaj pytanie
22 maja 2014 23:59

Oczyszczanie jelit

Witam!
Jakie są sposoby skutecznego oczyszczenia jelit ze złogów i innych "odpadów" domowymi sposobami? W internecie spotkałem się z opiniami, że warto przeprowadzić taki zabieg przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety (ja obecnie redukuję ogrom tkanki tłuszczowej - ważę 132 kg, przy wzroście 188 cm), czy faktycznie warto? Pozdrawiam
2912
2

Witaj.


Oczyszczanie jelit jest jedną ze skuteczniejszych metod na współczesne choroby cywilizacyjne. Generalnie takie oczyszczanie wpływa pozytywnie na cały organizm człowieka oraz jego stan zdrowia i samopoczucie. Stan jelit jest bardzo ważny, ponieważ znajdują się w nich kosmki, dzięki którym substancje odżywcze przedostają się do krwi oraz tutaj właśnie zachodzi końcowy etap wchłaniania do organizmu wody, elektrolitów i soli mineralnych. Wśród sygnałów alarmowych, świadczących o tym, że powinniśmy zwrócić baczną uwagę na stan naszych jelit należą: częste biegunki oraz zaparcia, wzdęcia, choroby skóry (atopowe zapalenie skóry, trądzik, alergie), zmiany w obrębie jamy ustnej (nalot na zębach i pociemniałe zęby), mocny zapach skóry i potu a także chroniczne zmęczenie. Główną przyczyną powstawania złogów w jelitach są pokarmy, takie jak:  wszystkie rodzaje mięsa, czekolada, kakao, słodycze, biały cukier, krowie mleko, jaja, biały chleb, ciasta i torty.


Dlaczego oczyszczanie jelit jest tak ważne? W medycynie niekonwencjonalnej to właśnie zanieczyszczone jelita są główną przyczyną chorób całego organizmu. Złogi jelitowe gromadząc się w jelicie grubym prowadzą do złego funkcjonowania organizmu. Zachodzą w nich procesy gnicia i fermentacji, w wyniku których wydzielane są szkodliwe toksyny mające wpływ na układ nerwowy i zaburzające pracę serca. Złogi jelitowe mają niekiedy postać twardych kamieni jelitowych i wręcz blokują światło jelita oraz uciskają inne narządy wewnętrzne. Gromadzą się na skutek niewłaściwego odżywiania, stosowania nowoczesnych metod leczenia (w tym kuracji antybiotykowych) i braku właściwej ilości ruchu. Powodują przewlekłe zaparcia, stany zapalne jelita, samo zatruwanie się organizmu (autotoksykację), sprzyjają rozwojowi cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia, wywołują bóle głowy, złe samopoczucie i przewlekłe zmęczenie, mają zły wpływ na stan skóry.

 

Istnieje kilka metod oczyszczania jelit. Do najbardziej ekstremalnych należą głodówki, których przebieg zawsze powinien kontrolować lekarz. Do innych metod należy zmiana stylu odżywiania. W tym przypadku szczególnie promowana jest dieta wysokoresztkowa, czyli taka o dużej zawartości błonnika. W medycynie niekonwencjonalnej stosuje się też głębokie płukanie jelita grubego oraz lewatywę. Obie te metody mają swoich zwolenników i przeciwników. Według tych drugich, metody te nie mają większego wpływu na stan zdrowia osób w młodym oraz średnim wieku. Zwolennicy wskazują jednak, że skuteczność tej metody potwierdzają efekty w postaci poprawy ogólnego samopoczucia, powrotu sił witalnych, poprawy wyglądu skóry.

 

Skuteczne w oczyszczaniu jelit są także odpowiednie płyny. Przygotowuje się je na bazie nasion: babki śródziemnomorskiej (psyllium) albo siemienia lnianego lub szałwii hiszpańskiej (chia). Nasiona te, całe lub sproszkowane, miesza się z wodą i wypija. Najlepiej 1-2 szklanki. Istotne jest aby w kuracji tej przyjmować odpowiednią ilość płynów, ponieważ bez tego płyn uzyskany z nasion stwardnieje i z trudem przejdzie przez jelita. Napoje przygotowane z takich roślin najlepiej jest pić rano na czczo lub przed snem (w pewnym odstępie czasu od ostatniego posiłku). Istotny jest jednocześnie fakt aby taki napój pić przez 3-6 dni a następnie zrobić przerwę.

 

Niektóre źródła podają, że prawidłowo przeprowadzony detox powinien trwać 1-2 tygodnie. W pierwszej fazie (4-8 dni) należy wprowadzić do diety preparaty wysoko błonnikowe, typu nasiona babki płesznik i jajowatej. Warto włączyć też inne źródła błonnika, takie jak grube kasze, płatki owsiane. Pomocne też będą: orzech czarny, czosnek, wyciąg z grejpfruta, srebro koloidalne, olejek goździkowy. W tym okresie warto też zadbać o regenerację komórek wątroby, pomocne będą: nasiona ostropestu plamistego oraz codzienne picie soku z czarnej rzepy. Ostatnia faza (3-6 dni) ma na celu przyspieszenie wydalania toksyn i metali ciężkich. Trafiona będzie tutaj sokoterapia oraz zastosowanie ziół oczyszczających o działaniu moczopędnym, napotnym i regulującym wypróżnienia. Należą do nich m.in. pokrzywa, skrzyp, dziurawiec, mięta, imbir, zielony owies. Niezbędnym elementem wszystkich faz oczyszczania jest wypijanie co najmniej 2l płynów dziennie, najlepiej w formie zielonej herbaty oraz wody mineralnej.

 

Istotną rzeczą po dokonaniu oczyszczenia jelit jest dbanie o to aby nie powstawały nowe złogi. Na perystaltykę niekorzystnie wpływają wszelkiego typu środki przeczyszczające, które w wyniku długotrwałego stosowania rozleniwiają jelita. Bardzo skuteczna okazuje się być dieta rozdzielna, w której uwzględnione są pokarmy zawierające przyjazną florę bakteryjną oraz pokarmy zawierające niezbędne dla funkcjonowania organizmu minerały oraz witaminy.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie