Zastanawiam się nad rozpoczęciem suplementacji BCAA
BCAA to trójka ważnych aminokwasów wysiłkowych. Po pierwsze stanowią one główny budulec struktury włókien mięśniowych. Z tego względu przyjmowane są w celu antykatabolicznym (czyli żeby organizm nie „zjadał” w trakcie wysiłku własnych białek mięśniowych). Po drugie BCAA stanowią ważne ogniwo procesów energetyki wysiłkowej, szczególnie tych tlenowych (aerobowych). Gdy zabraknie głównego substratu energetycznego jakim jest glukoza, organizm zaczyna ją pozyskiwać innymi drogami m.in. kosztem rozkładu aminokwasów, szczególnie BCAA (cykl glukozowo – alaninowy). I właśnie dlatego po BCAA sięgają triatloniści, maratończycy oraz wszyscy przedstawiciele sportów wytrzymałościowych.
Poza tym BCAA opóźnia moment wystąpienia zmęczenia, gdyż blokuje przedostawanie się tryptofanu do mózgu. W efekcie tego procesu nie dochodzi do zwiększania poziomu, działającej usypiająco, melatoniny, której poziom w czasie wysiłku powinien być niski. Ten efekt działania BCAA będzie szczególnie ważny w wysiłkach długotrwałych, w których czas trwania wysiłku i wyczerpujące się rezerwy energetyczne to główne przyczyny zmęczenia.
BCAA działają na organizm również bardzo anabolicznie, co jest szczególną zasługą leucyny. Ten efekt działania BCAA doceniają przedstawiciele sportów sylwetkowych.