19 grudnia 2015 09:51 •
Fałdomierz - czy warto?
Cześć wszystkim,
Ostatnio zastanawiam się nad zakupem fałdomierza do kontrolowania swoich wyników. Ktoś korzysta? Warto? Na ile te pomiary są wiarygodne?
A może są jakieś lepsze sposoby na kontrolowanie progresu? Chce się wreszcie oderwać od wagi. Jakieś wskazówki?
Ostatnio zastanawiam się nad zakupem fałdomierza do kontrolowania swoich wyników. Ktoś korzysta? Warto? Na ile te pomiary są wiarygodne?
A może są jakieś lepsze sposoby na kontrolowanie progresu? Chce się wreszcie oderwać od wagi. Jakieś wskazówki?
3838
1
Witaj,
Mamy kilka metod pomiaru składu ciała. Przedstawię krótko najważniejsze z nich.
- DEXA (ang. dual-energy X-ray absorptiometry - dwuwiązkowa absorpcja rentgenowska).
Mierzy za pomocą metod rentgenowskich dokładnie tkankę tłuszczową w całym ciele. Nie tylko podskórną, ale otaczającą organy i wypełniającą komórki. Określa ilość tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz masę kostną. Jest to jedna z najdokładniejszych metod. - WAŻENIE HYDROSTATYCZNE. Metoda określająca z dużą dokładnością zawartość tkanki tłuszczowej. Bazuje na różnicy w gęstości adipocytów i tkanki beztłuszczowej. Odbywa się poprzez ważenie ciała pod wodą. Metoda dokładna, ale z wiadomych względów rzadko stosowana.
- ANALIZA BIOIMPEDANCYJNA (BIA, ang. bioelectrical impedance analysis).
BIA to metoda pomiaru masy ciała-masy tkanki tłuszczowej, oceny masy mięśni itp.-poprzez pomiar wykorzystujący bioelektryczną impedancję ciała. Tłuszcz w ciele prawie w ogóle nie przewodzi prądu, podczas gdy elektryczność jest przewodzona przez wodę, z której duża ilość znajduje się w mięśniach. Poziom trudności, z którą przewodzona jest prąd przez substancję jest znany jako rezystancja elektryczna, a procentowa ilość tkanki tłuszczowej i innych składników ciała mogą być wyprowadzone na podstawie pomiaru tej rezystancji. - POMIARY FAŁDOMIERZEM. Wykorzystuje grubość fałdów skórnych w różnych częściach ciała. Określa ilość tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej. Istnieje kilka formuł bazujących na 3-7, aż po 11 punktów ciała. Poleca się wykonywanie pomiarów w 7 miejscach, zawsze w podobnych warunkach i przez tę samą osobę.
- USG (ultrasound measurement).Bardzo dokładna metoda łącząca dokładność DXA z fałdomierzem. Pozwala przeanalizować rozłożenie tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Na tę chwilę ciężko dostępna w Polsce.
- MIARKA KRAWIECKA. Szybki, łatwy, w miarę precyzyjny, możliwy do samodzielnego wykonania pomiar. Niestety na jego podstawie nie stwierdzisz, czy zmiany w obwodach są wynikiem spadku czy też wzrostu mięśni lub tłuszczu. Jeśli jednak znasz dobrze swoje ciało, a masz powiedzmy tendencję do odkładania tkanki tłuszczowej na brzuchu, to możesz kontrolować za pomocą taśmy obwód tej części ciała.
- ZDJĘCIA. Warto fotografować sylwetkę i powtarzać tę czynność w podobnych warunkach co 4-6 tygodni. To niezły motywator do dalszych zmian i utrzymania rezultatów.
Biorąc pod uwagę ograniczenia powyższych metod, najkorzystniej wypadają pomiary fałdów skórnych. Wykonywane przez doświadczoną osobę dają bardzo dokładny wynik. Dodatkowo pozwalają określić ilość oraz tempo gubienia tkanki tłuszczowej w różnych częściach ciała (np. pod łopatką, na tricepsie). Pozwala to m.in na dokładniejsze formułowanie zaleceń dietetycznych.
dodał odpowiedź 31 grudnia 2015 13:32
Fałdomierz jest dobry jak się umie wyliczać bf i jak się na tym zna, kup sobie miarkę krawiecką. Teraz są takie fajne miarki fit które są bardzo łatwe w obsłudze ;)