Zadaj pytanie
30 października 2015 18:18

Super Serie- wykonywanie

Witam
na czym polegają super serie? kiedy kończyć? jak wykonywać?
pozdrawiam
3920
3

Witaj,

 

      Zasada superserii polega na zastosowaniu dwóch ćwiczeń na przeciwstawne grupy mięśniowe bezpośrednio po sobie lub po niewielkiej przerwie wypoczynkowej. Dzięki naprzemiennemu zaangażowaniu mięśni antagonistycznych, zwykle umiejscowionych blisko siebie, następuje wzmożona impulsacja nerwowa w obrębie trenowanego obszaru. Przypuszcza się, ze może to powodować włączenie do pracy większej liczby włókien mięśniowych a przez to również zwiększenie możliwości siłowych całego mięśnia. Ze względu na lokalne przeciążenie mięśni, zostają one lepiej dokrwione, a co za tym idzie, sprawniej dostarczane są substraty energetyczne i usuwane produkty przemiany materii.

        Ćwiczenie bezpośrednio po sobie mięśni antagonistycznych zapobiega powstawaniu dysproporcji w rozwoju ich masy i siły, w związku z czym przyczynia się do harmonijnego rozwoju wybranych części ciała.

         Po zmniejszeniu obciążenia można stosować superserie trwające długo, aż do ,,odmowy". Tak wykonywane superserie wykonuje się powszechnie w okresie poprzedzającym zawody, w celu pozbycia się tkanki tłuszczowej z tych miejsc, w których jest ona niepożądana, chociaż istnienie takiej możliwości budzi kontrowersje.

       Przy stosowaniu superserii, wykorzystywany jest znany w fizjologii fenomen polegający na przyspieszeniu regeneracji powysiłkowej poprzez przeplatanie pracy mięśni właściwych, ćwiczeniem ich antagonistów. Oparty jest on o zjawisko torowania i związany z charakterem przekazywanych impulsów nerwowych.

      Stosowanie zasady serii ze zmniejszonym obciążeniem sprzyja dogłębnemu wyczerpaniu rezerw energetycznych ze wszystkich rodzajów włókien mięśniowych. Zasada ta polega na natychmiastowym zdejmowaniu pierścieni z obu stron sztangi lub przekładaniu zawleczki w stosie maszyny, gdy nie można już wykonać kolejnego powtórzenia z założonym ciężarem oraz bezzwłocznym kontynuowaniu ruchu ze zmniejszonym obciążeniem.

     Do wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem tej zasady niezbędny jest partner, bo zdejmowanie obciążenia powinno się odbywać możliwie szybko. Ćwiczenie zaczyna się z ciężarem zbliżonym do maksymalnego lub submaksymalnym i poprzez stopniowe zdejmowanie kończy się ciężarem średnim lub małym. Objętość obciążenia jest bardzo duża, ponieważ po każdym zdjęciu ciężaru, wykonujemy pracę ,,do odmowy".

     Taka seria wyczerpuje źródła energii wykorzystywane podczas wykonywania pracy beztlenowej, mieszanej oraz beztlenowej, dlatego tez stosuje się ją w jednym, maksymalnie dwóch ćwiczeniach w czasie treningu.

    Najczęściej stosuje się superserie w odniesieniu do mięśni zginajacych i prostujących przedramię (np. Biceps-triceps), zginajacych i prostujących podudzie (np. Czworogłowy uda-dwugłowy uda) oraz prostujących i zginajacych tułów.

      Stosując te zasadę najczęściej nieświadomie trenuje się układ nerwowy.

dodał odpowiedź 30 października 2015 19:21
robisz wszystkie serie jednego ćwiczenia, zanim przejdziesz do następnego. W superseriach łączysz dwa ćwiczenia i wykonujesz po jednej serii każdego z nich, skracając pomiędzy nimi przerwy. I powtarzasz to kilkakrotnie. Dłuższy odpoczynek między seriami w takim treningu pozwala ćwiczyć z większym obciążeniem. A to oznacza szybszy przyrost mięśni. Klasyczne superserie wykonuje się na przeciwstawne (mówiąc bardziej fachowo: antagonistyczne) grupy mięśniowe, np. bicepsy i tricepsy, klatkę piersiową i plecy, mięsień dwugłowy i mięsień czworogłowy uda. Po wykonaniu jednej serii ćwiczenia na jedną grupę mięśniową kolejną robi się na drugą grupę i tak na zmianę do końca superserii. Można także robić superserie, wykorzystując różne ćwiczenia. Przykładowo dla bicepsów i tricepsów: 1 seria: uginanie przedramion ze sztangą stojąc, 2. seria: wyciskanie francuskie siedząc, 3. seria: uginanie przedramion z hantlami na modlitewniku, 4. seria: wyprosty ramion na wyciągu górnym. Inny rodzaj superserii to wykonywanie serii jedna po drugiej, ale tylko na jedną grupę mięśniową lub grupy mięśni pracujących razem przy danych ćwiczeniach - takie superserie nazywane są seriami łączonymi. Często ćwiczenia dobiera się tak, aby pierwsze z nich było ćwiczeniem izolowanym (jednostawowym), a kolejne - trudniejszym ćwiczeniem angażującym więcej niż jeden staw. Przykłady przede wszystkim takich superserii zostały przedstawione w tym artykule.
dodał odpowiedź 31 października 2015 15:12
Poprostu jak chcesz bardzo dopompowac. Przyklad: Klata: I tak 1 seria to ostatniej serii jaka mozesz zrobic, pozniej zdejmujesz po np. 5kg, do upadlego, znowu 5, do upadlego i az dojdziesz do samej sztangi pustej i wtedy juz nie bedziesz mogl zrobic ani powtorzania wecej. Te przykladowe 5kg to przyklad,wiecej zdejmujesz.
dodał komentarz 31 października 2015 15:13
Sory pomylilo mi sie z drop setami. Super serie to laczenie np. bica i trica. robisz jedna serie bica i odrazu nastepna na trica. chwila przerwy i od nowa.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie