zelatyna, 2 pytania :P
1. czy moze to byc wieprzowa
2. czy wliczac bialko z zelatyny
?????
Witaj,
Stawami nazywamy połączenia pomiędzy naszymi kośćmi. Ich końcowe fragmenty noszą nazwę powierzchni stawowych. Otacza je tzw. jama stawowa, wypełniona mazią stawowa, w której znajdziemy sporo substancji o charakterze tłuszczowymi, które zmniejszają tarcie wewnątrz stawu. Dodatkowo powierzchnia kości pokryta jest tzw. chrząstką stawowa, która również zmniejsza tarcie pomiędzy parą kości. Całość znajduje się w torebce stawowej, która produkuje maź stawową.
Problemy ze stawami zaczynają się, kiedy mazi stawowej zaczyna się robić mniej. Pytasz o żelatynę, niestety badania ani nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają skuteczności jej stosowania.
Z jednej strony pojawiają się głosy, że produkt ten charakteryzuje się wysoką zawartością białka uzyskiwanego w wyniku hydrolizy kolagenu zwierzęcego (pochodzącego z kości i skóry głównie bydła i wieprzowiny). Uważa się, że żelatyna jest cudownym lekiem na bóle mięśni i stawów, ponieważ jest cennym źródłem dwóch aminokwasów – proliny i hydroksyproliny, które skutecznie wspomagają naprawę tkanki łącznej. Regularne spożywanie żelatyny korzystnie wpływa na kondycję tkanki łącznej, która odgrywa kluczową rolę w leczeniu bólu stawów.
Z drugiej strony natomiast, z punktu widzenia biochemii ludzkiego organizmu to absolutnie niedorzeczna teoria. Nasz organizm, w pierwszej kolejności, rozbija kolagen (tak jak każde inne białko) na poszczególne aminokwasy. Co zrobi z nimi potem nie ma związku z tym w jakim produkcie je dostarczyliśmy. Nie istnieje proste przełożenie – spożywanie kolagen->odbudowa kolagenu w stawach. Potwierdza to między innymi Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Nie istnieje związek pomiędzy spożywaniem kolagenu a zdrowiem stawów.
Gdzie leży prawda? Jedno jest pewne, kilka z ważnych składników naszego pożywienia wpływa na dobrą kondycję stawów. Są to:
-Białko: Białko to podstawowy budulec chrząstki stawowej. Dlatego pamiętajmy aby w naszej diecie znalazły się jaja, chude mięsa, ryby, produkty mleczne jak np. kefiry, jogurty czy twarogi, ale także równie ważne soja, fasola, groch, soczewica itd., które są źródłem białek roślinnych.
-Przeciwutleniacze: Ta szeroka grupa związków może zapobiegać zwyrodnieniom stawów, oraz spowalniać ich procesy starzenia się. Wśród przeciwutleniaczy na wyróżnienie przede wszystkim zasługuje WITAMINA C, która jest niezbędna w syntezie kolagenu. Występuje w takich produktach spożywczych jak np. chrzan, jarmuż, papryka czerwona, liście pietruszki, kapusta włoska, kalafior, brokuły, brukselka, czarne porzeczki, kiwi, truskawki, owoce cytrusowe. Mówiąc o przeciwutleniaczach i wolnych rodnikach muszę także wspomnieć o takich składnikach mineralnych jak CYNK, czy ŻELAZO. Związki te jako składowe enzymów przeciwutleniających mogą zapobiegać procesom zapalnym zachodzącym w stawach. Cynk znajdziemy w takich produktach jak: mięso, sery podpuszczkowe, produkty zbożowe pełnoziarniste, pestki dyni. Jeśli chodzi zaś o żelazo jego najbogatszym źródłem jest mięso i podroby (np. wątróbka), ale znajdziemy go także m.in. w zielonych roślinach, soczewicy czy amarantusie.
- Kwasy omega 3: Kwasy te mogą łagodzić nasilenie stanów zapalnych, które już się pojawiły, ale także mogą zapobiegać powstawaniu nowych. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich jak: halibut, łosoś, makrela, sardynki, tuńczyk, śledzie. Ich źródłem są także siemię lniane, orzechy włoskie czy olej rzepakowy. Roślinne źródła omega-3 są ponadto doskonałym źródłem jednocześnie witaminy E, która również wykazuje działanie przeciwzapalne.
- Witamina D3: Zaobserwowano związek pomiędzy niską ilością witaminy D3 w organizmie, a zapaleniem stawów. Najlepszym jej źródłem wśród produktów spożywczych są ryby morskie: łosoś, halibut, sardynki, pstrąg, śledzie. Ponadto jest ona wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, stąd w miesiącach letnich raczej nie ma problemów z jej niedoborami w organizmie.