Tłuszcz a wchłanianie
Przeczytałam gdzieś, że po treningu nie powinno się spożywać tłuszczy, gdyż ograniczają one wchłanianie białka i WW. Czy to prawda i dlaczego?
pozdrawiam
Witaj,
W założeniu posiłek potreningowy powinien być lekko strawny i nie zawierać dużych ilości tłuszczy, ponieważ spowalniają one wchłanianie składników odżywczych.
Kwasy tłuszczowe, mono i dwuglicerydy ulegają resyntezie do trójglicerydów w ścianie jelita. Krople tłuszczowe (chylomikrony) z chłonki przechodzą do krwi. Dlatego krótko po posiłku tłuszczowym obserwuje się duży wzrost chylomikronów we krwi (lipemia). Szczyt tego zjawiska występuje w 2-4 godziny po posiłku, trwać może do 36 godzin. Zdecydowanie szybciej wchłaniają się białka. Przykładowo po spożyciu śniadania, złożonego z czystego białka, po 15 minutach w krwiobiegu pojawiają się większe ilości aminokwasów, a już po 30 minutach przyrost tych związków osiąga u zdrowego człowieka maksimum. Najszybciej wchłaniają się natomiast węglowodany.
Jak wiemy, węglowodany spożyte po treningu mają na celu odbudowanie rezerw glikogenu mięśniowego, zaś aminokwasy z białek odbudowują struktury mięśniowe. Najbardziej zasadne więc jest spożywanie po treningu posiłku białkowo-węglowodanowego. Posiłek zawierający tłuszcze poleca się spożywać jako kolejny.