Kasza manna i mąka kukurydziana
Moje pytanie dotyczy produktów takich jak kasza manna i mąka kukurydziana.
Wiem że są to produkty raczej o wysokim IG. Czy nadają się jednak czasem na dietę do śniadania jako zamiennik np. owsianki?
Witaj,
Kasza manna uchodzi na najstarszy z produktów spożywczych. Niewiele spośród dorosłych osób spożywa ten produkt, chociaż ze względu na wartości odżywcze może on spokojnie konkurować z ziemniakami, makaronem czy też ryżem.
Kasza manna powstaje z najdrobniejszych, zmielonych ziarenek pszenicy. W wyniku procesu oczyszczania można uzyskać kilka frakcji kaszek. Do najpopularniejszych należą: kaszę mannę i kaszę mannę błyskawiczną, która jest poddawana obróbce termicznej pozwalającej na jej szybsze przygotowanie. Kasza ta zawiera w małych ilościach: wit. B1, B2, B6, PP, kwas foliowy, żelazo, potas, magnez, krzem, mangan. Inaczej jest z jodem jodem, którego kasza manna zawiera spore ilości. Jod jest cenny dla naszego organizmu. Dzięki niemu tarczyca jest bowiem w stanie produkować hormony (przede wszystkim tyroksynę), współodpowiedzialne za wiele istotnych procesów, jakie zachodzą w naszym ciele, np. regulację temperatury czy przemianę materii.
Główną zaletą grysiku jest to, że jest on lekkostrawny, toteż poleca się go osobom mającym jakieś problemy żołądkowe. Produkt ten charakteryzuje się także pewną zawartością błonnika, który oczyszcza nasz organizm oraz obniża poziom ,,złego” cholesterolu we krwi. Ilość tego błonnika jest jednak raczej niska, na 100g produktu mamy jedynie 2,5g. Zawiera natomiast spore ilości skrobi. Na produkt ten powinni jednak uważać bezglutenowcy, ponieważ kasza ta ma najwięcej glutenu ze wszystkich.
IG kaszy manny równa się ok 58, zatem jest on średni. Pomimo swoich walorów odżywczych powinna być w okresie diety redukcyjnej spożywana raczej okazjonalnie. Sięgając po kaszę mannę należy koniecznie pamiętać o dużej zawartości skrobi.
Pytasz również o mąkę kukurydzianą. Uzyskuje się ją z przemiału ziaren kukurydzy. Jest ona żółta, miałka, lub ziarnista. Mąka ta ma wszechstronne zastosowanie w kuchni.
Mąka kukurydziana ma szerokie zastosowanie w żywieniu, szczególnie w diecie bezglutenowej. Zawiera pewne ilości białka, witamin A, E i kilku z grupy B. Ponadto zawiera błonnik pokarmowy oraz magnez, wapń, fosfor, kobalt, selen, potas.
Indeks Glikemiczny mąki kukurydzianej jest dość wysoki, bo równy 70, toteż nie poleca się jej do częstego spożycia zwłaszcza w okresie diety redukcyjnej. Inną kwestią jest też GMO. Zaleca się raczej unikanie tego typu produktów. Jeśli już decydujesz się na zakup mąki kukurydzianej to koniecznie bez GMO.
Reasumując zarówno kaszę mannę jak również mąkę kukurydzianą stosuj sporadycznie. Wybieraj raczej inne produkty, takie jak mąka i kasza jaglana czy też gryczana.