Czy warto stosować Dietę Atkinsa?
Witaj,
Dieta Atkinsa należy do niskowęglowodanowych programów żywieniowych. Główna zasada tej diety jest spożywanie maksymalnie 100g węglowodanów w ciągu dnia. Pozostała pulę węglowodanów należy uzupełnić spożywając m.in tłuste mięso oraz ryby i orzechy. Warzywa i owoce powinny być dostarczane w niewielkich ilościach. Dieta ta do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy uważają ja za niezdrową, zaś zwolennicy upatrują w niej nie tylko korzyści zdrowotne, kecz także sposób na redukcje wagi ciała.
Zwolennicy diety Atkinsa podkreślają, ze ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów ułatwia kontrolowanie poziomu insuliny i cukru we krwi. Prowadzi to do polepszenia przemiany materii, a także zmniejszenia uczucia głodu, który towarzyszy dietom ograniczającym ilość spożywanych kalorii.
Zdaniem Roberta Atkinsa, osoby z nadwaga przyjmują zbyt wiele węglowodanów. Organizm człowieka w pierwszej kolejności spała cukry. Jeśli będziemy przyjmować węglowodany w minimalnych ilościach, a spożywać głownie białka i tłuszcze, sięgnie on po zapasy zmagazynowane w tkance tłuszczowej. Proces ten nazywa się ketozą. Energia pozyskiwana jest jest wtedy z ketonów, czyli cząstek węgla tworzących się przez rozpad komórek tłuszczowych. Dieta ta nie nakłada restrykcji na całkowitą dzienną ilość spożywanych kalorii. Wynika to z jednej z właściwości ketozę-zwiększania uczucia sytości, a co za tym idzie zmniejszania ilości przyjmowanych pokarmów w sposób naturalny.
Dieta doktora Atkinsa pozwala normować poziom insuliny. Insulina kontroluje poziom glukozy, której poziom wzrasta we krwi po posiłku bogatym w węglowodany. Insulina obniża stężenie glukozy we krwi, zaś glukagon podwyższa poziom cukru we krwi. Celem diety jest wiec mi minimalizacja wydzielania insuliny na korzyść glukagonu, który stymuluje rozpad komórek tłuszczowych.
Dieta Atkinsa składa się z czterech etapów. Początkowe fazy znacząco ograniczają ilość węglowodanów, dzięki czemu możliwe jest szybka utrata kilogramów. Ostatnia faza jest programem żywieniowym, który należy stosować w sposób ciągły. Podczas wszystkich etapów należy pamiętać o piciu dużej ilości wody mineralnej. Ważne jest także, aby zadbać o właściwą podaż błonnika w celu ochrony przed zaparciami.
Ze względu na duże spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, wielu krytyków wskazuje, ze dieta ta zwiększa ryzyko chorób krążenia. Zarzuty te nie znajdują jednak poparcie w wynikach badań. Obecnie wiadomo natomiast, ze za wzrost poziomu ,,złego" cholesterolu LDL odpowiada enzym o nazwie reduktaza HMG-CoA, którego aktywność zwiększa się w przypadku łączenia nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów bluszczowych trans z cukrami.
Dieta ta może się sprawdzić w przypadku osób uprawiających sporty sylwetkowe. Jeśli chodzi o biegaczy, kolarzy, osoby trenujące CrossFit bardziej rekomendowana jest dieta wysokowęglowodanowa. Można jednak wypróbować te metodę, pod warunkiem stosowania suplementu MCT w formie płynnej, który stanowi szybki zastrzyk energii dla pracujących mięśni.