Zadaj pytanie
24 lutego 2015 20:59

Biały ser czy warto

Czy w diecie na mase warto jeść 2 razy w tygodniu biały ser ?
8570
4

Witaj,

 

      Twaróg jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Udział białka w składzie suchej masy twarogu chudego wynosi ok. 80%, półtłustego ok. 67%, tłustego ok. 53%. W twarogu produkowanym metoda tradycyjna niemal wyłącznym składnikiem białkowym jest kazeina. Zawiera on aminokwasy niezbędne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Białka mleka stanowią bogate źródło lizyny, która jest aminokwasem ograniczającym w białku zbóż. Spożywanie twarogu przykładowo z pieczywem sprawia, ze deficytowe pod względem lizyny białko pszenicy zostaje uzupełnione o ten aminokwas i staje się białkiem pełnowartościowym, dzięki czemu może być lepiej wykorzystane przez organizm do syntezy białek ustrojowych. Ponadto jest w nim niewielka ilość magnezu, potasu, cynku, fosforu, manganu, miedzi  oraz witamin: D, A, E oraz witamin z grupy B. Biały ser zawiera najmniej wapnia spośród produktów nabiałowych.

     Kaloryczność sera zależy od zawartości tłuszczu. Sery tłuste dostarczają największej ilości kalorii i nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego należy jeść je z umiarem. Najlepiej wybierać sery twarogowe półtłustego, bez dodatków. Całkowite usunięcie tłuszczu pozbawia produkty mleczne witaminy D, która jest niezbędna dla prawidłowego wchłaniania wapnia. Tłuszcze pożywienia stanowią dla organizmu nie tylko dobre źródło energii, dostarczają również niezbędnych składników do budowy podstawowych struktur i funkcjonowania każdej komórki oraz są prekursorem i nośnikiem wielu związków aktywnych biologicznie w ciele człowieka. Tłuszcz mlekowy złożony jest z wielu frakcji. Zidentyfikowano w nim ponad 400 rożnych kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe nasycone stanowią tutaj 61-74%, kwasy tłuszczowe jednonienasycone 21-30%, kwasy tłuszczowe wielonienasycone 2-5%. Krótko i suchedniowianie kwasy tłuszczowe stanowią 19-27%. Spośród kwasów tłuszczowych jednonienasyconych dominuje tu kwas oleinowy. Spośród wielonienasyconych-kwas linolowy oraz linolenowy. Należy zaznaczyć, ze tłuszcz zawarty w twarogu zawiera liczne składniki o działaniu antymiażdżycowym i antynowotworowymi. Są to niektóre kwasy tłuszczowe, w tym CLA, fosfolipidy, koenzym Q10 oraz witaminy D3, A i E.

     Zawartość węglowodanów w twarogu wynosi 3,4-3,6%. Głównym węglowodanem obecnym w twarogu jest laktoza, która jest wykorzystywana przez organizm po uprzedniej hydrolizie do glukozy i galaktozy,

     Wartość energetyczna twarogu, jak już wspomniano, zależna jest od ilości tłuszczu. W poszczególnych rodzajach twarogu przedstawia się następująco: na 100g twarogu chudego przypada 19,8g białka, 3,5g węglowodanów, 0,5g tłuszczy; na 100g twarogu półtłustego mamy: 16,7g białka, 3,4g łanowego i 4,0g tłuszczu; na 100g twarogu tłustego przypada: 15,3G białka, 3,6g węglowodanów i 9,0g tłuszczy.

      W codziennym żywieniu, twaróg należy potraktować jako stosunkowo małoenergetyczne, obfite źródło łatwostrawnego i pełnowartościowego białka. Oprócz tego białkom mleka, przypisywane są właściwości antymutagenne i antykancerogenne. Efekt ten tłumaczony jest obecnością w nich aminokwasów siarkowych, których zwiększona podaż intensyfikuje w organizmie syntezę glutationu. Twaróg może być spokojnie wprowadzany do diety osób z chorobami układu krążenia, cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Wynika to z małej zawartości sodu w twarogu. Podczas trawienia białek mleka w przewodzie pokarmowym mogą być uwalniane również peptydy o aktywności m.in przeciwzakrzepowej, antybakteryjnej, immunomodulacyjnej i antyoksydacyjnej. Tryptofan pochodzący z białka twarogu może być wykorzystywany do syntezy serotoniny, która odpowiada w organizmie m.in za nastrój, sen, łaknienie. Bardzo mała zawartość puryn sprawia, ze twaróg jest zalecany dla osób cierpiących na dnę moczanowa.

     Podsumowując, twaróg można spokojnie włączać do swojego menu i zjadać go nawet każdego dnia.

dodał odpowiedź 24 lutego 2015 21:55
Wielu kulturystów jada codziennie na kolację twaróg z orzechami/masłem orzechowym itp. i nie narzeka. Są zwolennicy i przeciwnicy twarogu. Ja osobiście uważam, że to zależy od Twoich preferencji żywieniowych. Pozdro! :)
dodał odpowiedź 25 lutego 2015 11:29
Możesz jeść go codziennie. Jest dobrym źródłem białka.
dodał odpowiedź 2 marca 2015 07:40
Cześć, jasne że możesz jeść. Twarógmożesz jeść np codziennie na kolacje i do tego dodaj dobre źródło tłuszczu np masło orzechowe. Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało. Pozdrawiam ;)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie