Jak przyjować glutamine i bcaa
Witaj,
Glutamina to aminokwas o fundamentalnym znaczeniu dla gospodarki białkowej organizmu. Stanowi podstawowy magazyn i dystrybutor organicznego azotu. Wysiłek oraz długa przerwa miedzy posiłkami sprzyjają utracie kationów i zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej. Glutamina przywraca tę równowagę oraz zatrzymuje kationy. Aminokwas ten gromadzony jest w mięśniach szkieletowych.
Glutamina posiada także kilka istotnych funkcji metabolicznych, które zwiększają potencjał wysiłkowy. Glutamina jest głównym źródłem energii dla komórek układu immunologicznego, może zatem wpływać na zwiększenie odporności osoby ćwiczącej. Kilka badań wykazało, że suplementacja glutaminą zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu oraz zwiększa resyntezę glikogenu mięśniowego i wątrobowego po wysiłku. W efekcie przyspieszona zostaje regeneracja organizmu oraz ułatwiona zostaje budowa beztłuszczowej masy ciała.
Glutamina należy do aminokwasów ,,warunkowo niezbędnych". Stanowi ok. 61% wszystkich aminokwasów wchodzących w skład mięśni. Niedobór tej substancji może powodować rozpad białek mięśniowych, toteż stosowana jako suplement posiada działanie antykataboliczne. Glutamina stanowi ponadto cenne źródło energii dla szybko dzielących się komórek, takich jak: erytrocyty, limfocyty oraz komórki nabłonka jelita. Oprócz tego aminokwas ten odgrywa znacząca role w równowadze kwasowej, jako nośnik azotu i prekursor dla wielu mikrocząsteczek.
Szczególnie cenna bywa glutamina w okresie stresu. Pod ta nazwa kryją się wszelkiego rodzaju urazy, kontuzje, stany pooperacyjne lub potreningowe, a wiec wszystkie te sytuacje, w których dochodzi do uszkodzenia tkanki mięśniowej lub łącznej. Na poziomie komórkowym, glutamina zapobiega utracie białka, jakim jest miozyna. Miozyna ma decydujący wpływ na kurczliwość mięśni szkieletowych.
Glutamina działa także jako regulator procesu glukoneogenezy (syntezy glukozy). Przemiana glutaminy w glukozę odbywa się w nerkach. Nie narusza to poziomu insuliny i glukagonu. Dzięki glutaminie ograniczone zostaje wydzielanie insuliny (a wiec insulina nie ma tu działania lipogennego) i ilość rozkładanych białek dla celów energetycznych, co ma istotny wpływ na ilość traconej tkanki tłuszczowej. Jak już wspomniano, glutamina przemieniają jest w glukozę, która jest łatwo dostępnym paliwem dla mózgu.
Glutaminę należy stosować w czterech dawkach dziennie w ilości 5-10g. Szczególnie ważny jest moment przed i po treningu. Najlepiej rozpocząć suplementację od małych dawek i stopniowo zwiększać je aż osiągnie się wartość 40g dziennie.
BCAA to trzy z ośmiu aminokwasów niezbędnych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam syntetyzować. Nalezą do nich: Leucyna, izoleucyna i walina. Z uwagi na strukrurę te aminokwasy rozgałęzione nie rozpuszczają się zbyt dobrze w wodzie i ograniczają rozpuszczalność wielu mieszanek rożnych aminokwasów.
BCAA potrzebne są w organizmie do syntezy prawie wszystkich białek. Około 35% mięśni składa się z aminokwasów rozgałęzionych. Podczas, gdy większość aminokwasów ulega przemianom metabolicznym w wątrobie, BCAA wykorzystywane są bezpośrednio w mięśniach. Biorą czynny udział w transporcie związków energetycznych i azotu pomiędzy mięśniami i wątroba, przy czym są przekształcane odwracalnie w odpowiednie ketokwasy. BCAA są uwalniane w organizmie głownie przez mięśnie szkieletowe. Ich szkielet wykorzystywany jest jako źródło energii, natomiast grupa aminową w procesie transaminacji wykorzystywana jest do tworzenia aminokwasu L-alaniny. L-alanina transportowana jest do wątroby i tam przekształcana w glukozę. Następnie glukoza zostaje z powrotem odtransportowany do mięśni szkieletowych. Proces ten nazwany został cyklem glukozo-alaninowym.
Podczas wysiłku fizycznego, w organizmie powstaje niedobór energii,motory prowadzi do zwiększonej redukcji L-Leucyny. W przypadku braku suplementacji BCAA większa cześć wykorzystywanej L-Leucyny zostaje uzyskana w wyniku degradacji własnych białek. Podobna sytuacje mamy w przypadku osób, które łącza trening siłowy z dieta o niskiej zawartości wody i węglowodanów. W takim przypadku potrzebne są alternatywne źródła energii, aby jej produkcja nie musiała się odbywać przy udziale tkanki mięśniowej.
BCAA należy zawsze spożywać w odpowiednim wzajemnym stosunku, który powinien wynosić: L-Leucyna 1,1: L-izoleucyna 0,7: l-walina 0,8.
Optymalna dawka BCAA zależy od intensywności i objętości treningów i waha się od 5-20g dziennie. Większość specjalistów zaleca spożycie tych aminokwasów w ilości 1-2g na każde 10 kg m.c.