Aminokwasy - proste czy BCAA
Witaj,
Białka są zbudowane z aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi. Aminokwasy z punktu widzenia biochemii możemy podzielić na protogenne (budulcowe), czyli te, które tworzą ludzkie białka ustrojowe oraz nieprotogenne (niebudulcowe), czyli te, które – nie będąc składnikami białek – pełnią w organizmie rozliczne funkcje regulacyjne.
Aminokwasy protogenne z kolei możemy podzielić na egzogenne, czyli te, które
nie mogą być utworzone w organizmie człowieka i muszą być koniecznie dostarczone w
pożywieniu, oraz endogenne, czyli te, które są wytwarzane w ustroju człowieka.
O ile aminokwasy egzogenne są używane głównie do budowy białek mięśniowych i
innych tworzących ciało człowieka, to niedoceniane aminokwasy endogenne są
niejednokrotnie wykorzystywane do budowy białek regulatorowych, transportowych,
enzymów oraz innych białek, wiążących szkodliwe związki organiczne, powstałe podczas
przemiany materii.
Dlatego też w dniach wzmożonego wysiłku treningowego w składzie stosowanego
hydrolizatu aminokwasowego w tabletkach powinny się znaleźć zarówno aminokwasy
egzogenne, jak i endogenne.
Stosowanie czystych form aminokwasów i peptydów w tabletkach zapewnia nam,
poza dodatnim bilansem azotowym, również swoistą nadkompensację syntezy białek. Tak
więc produkty te możemy zaliczyć do suplementów o silnym działaniu anabolicznym.
Stosowanie:
- Jednorazowo w ilości nieprzekraczającej 12g:
- Zaraz po przebudzeniu
- Przed treningiem
- Zaraz po treningu
- Przed snem
BCAA to trzy z ośmiu aminokwasów niezbędnych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam syntetyzować. Nalezą do nich: Leucyna, izoleucyna i walina. Z uwagi na strukturę te aminokwasy rozgałęzione nie rozpuszczają się zbyt dobrze w wodzie i ograniczają rozpuszczalność wielu mieszanek rożnych aminokwasów.
BCAA potrzebne są w organizmie do syntezy prawie wszystkich białek. Około 35% mięśni składa się z aminokwasów rozgałęzionych. Podczas, gdy większość aminokwasów ulega przemianom metabolicznym w wątrobie, BCAA wykorzystywane są bezpośrednio w mięśniach. Biorą czynny udział w transporcie związków energetycznych i azotu pomiędzy mięśniami i wątroba, przy czym są przekształcane odwracalnie w odpowiednie ketokwasy. BCAA są uwalniane w organizmie głownie przez mięśnie szkieletowe. Ich szkielet wykorzystywany jest jako źródło energii, natomiast grupa aminową w procesie transaminacji wykorzystywana jest do tworzenia aminokwasu L-alaniny. L-alanina transportowana jest do wątroby i tam przekształcana w glukozę. Następnie glukoza zostaje z powrotem odtransportowany do mięśni szkieletowych. Proces ten nazwany został cyklem glukozo-alaninowym.
Podczas wysiłku fizycznego, w organizmie powstaje niedobór energii,motory prowadzi do zwiększonej redukcji L-Leucyny. W przypadku braku suplementacji BCAA większa cześć wykorzystywanej L-Leucyny zostaje uzyskana w wyniku degradacji własnych białek. Podobna sytuacje mamy w przypadku osób, które łącza trening siłowy z dieta o niskiej zawartości wody i węglowodanów. W takim przypadku potrzebne są alternatywne źródła energii, aby jej produkcja nie musiała się odbywać przy udziale tkanki mięśniowej.
BCAA należy zawsze spożywać w odpowiednim wzajemnym stosunku, który powinien wynosić: L-Leucyna 1,1: L-izoleucyna 0,7: l-walina 0,8.
Optymalna dawka BCAA zależy od intensywności i objętości treningów i waha się od 5-20g dziennie. Większość specjalistów zaleca spożycie tych aminokwasów w ilości 1-2g na każde 10 kg m.c.